Poszukiwania grobu autora Don Kichota


Hiszpańscy naukowcy już w najbliższy poniedziałek rozpoczną poszukiwania szczątków Miguela de Cervantesa - autora powieści Don Kichot z La Manchy

Portret Cervantesa

Portret Cervantesa

Miguel de Cervantes zaliczany jest do grona najbardziej znanych pisarzy w historii. Trwałe miejsce w kanonie światowej literatury zagwarantowała mu książka opowiadająca o przygodach Don Kichota i jego giermka Sancho Pansy. Cervantes umarł 22 kwietnia 1616 roku. Nadal nie wiadomo jednak, gdzie dokładnie znajduje się jego grób.

Hiszpańscy naukowcy przy pomocy najnowszej technologii postarają się odnaleźć miejsce wiecznego spoczynku pisarza. Poszukiwania rozpoczną się w klasztorze ojców Trynitarzy w Madrycie. Cervantes został mianowicie ranny w bitwie i przebywał w niewoli w Algierze. Został przejęty przez tureckich piratów, którzy weszli na pokład statku, wracającego do Hiszpanii po walkach z Imperium Osmańskim. Rzeczony zakon trynitarzy negocjował warunki uwolnienia Cervantesa. Ostatecznie, niezmiernie wysoki okup za jego wolność zapłaciła rodzina, którą niebawem popadła w finansową ruinę. Pisarz umarł więc w biedzie i zapomnieniu i według zachowanych informacji został pochowany w klasztornym kościele zbudowanym z czerwonych cegieł.

Uczestniczący w badaniach antropolog Francisco Etxeberria zdradził w wywiadzie, iż wytypowano kilka miejsc, w których może znajdować się grób Cervantesa. Naukowiec potwierdził także, że prace przygotowawcze trwają już od kilku miesięcy, a całkowity koszt tej bezprecedensowej operacji ma wynieść około 100 000 euro.

Na początkowym etapie problemem dla naukowców był fakt, iż władze klasztoru nie były zbyt przychylne badaniom prowadzonym w miejscu sakralnym. Ostatecznie jednak, przez wzgląd na ogromne kulturowe i historyczne znaczenie Cervantesa dla Hiszpanii i całego świata, naukowcy otrzymali niezbędną zgodę. Fernando Prado, historyk zaangażowany w projekt, jest niemalże pewny, że grób pisarza się tu znajduje, ponieważ „historia uczy nas, że kościoły nigdy nie wyrzucały szczątków ludzi, którzy byli tam pochowani”.

Finalne wyniki poszukiwań mają być znane do końca roku. Jeśli badania DNA potwierdzą, iż odnalezione szczątki należą do Cervantesa, zostaną one wtedy ponownie złożone w miejscu, w którym je odnaleziono.

Źródła: Unikátní akce: Španělští vědci začali hledat hrob Miguela de Cervantese, autora Dona QuijotaSpain starts hunt for Cervantes’ tomb

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz