Wielkie Korepetycje z Historii 8 maja w Katowicach


Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu wykładów „Wielkie korepetycje z historii 1939-1949. Polska w ogniu – Polska w kajdanach” organizowanych przez Uniwersytet Śląskim, Instytut Pamięci Narodowej i Niezależne Zrzeszenie Studentów. Tym razem spotkanie odbędzie się w Katowicach i rozpocznie 8 maja o 9:20.

Wielkie Korepetycje z Historii - Katowice [program]

Wielkie Korepetycje z Historii - Katowice [program]

„Wielkie Korepetycje z Historii” to zapoczątkowany w 2012 r. ogólnopolski projekt edukacyjny Niezależnego Zrzeszenia Studentów, którego misją jest przybliżania młodzieży szkolnej i akademickiej dziejów najnowszych Polski oraz rozbudzania w niej świadomości historycznej. W roku bieżącym ma miejsce już trzecia edycja tego projektu. Koncentruje się na mrocznej dekadzie lat 1939-1949, kiedy to Polska została spustoszona i zniewolona przez dwa wielkie totalitaryzmy XX wieku: nazizm i komunizm.

„Wielkie Korepetycje” odbywają się w dziewięciu ośrodkach akademickich w całym kraju. W województwie śląskim ich organizatorem jest NZS Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z katowickim oddziałem Instytutu Pa-mięci Narodowej i przy udziale wykładowców Instytutu Historii UŚ. Patronat honorowy nad projektem objęli Prezes IPN Dr Łukasz Kamiński oraz Jego Magnificencja Rektor UŚ Prof. Wiesław Banyś. Patronat medialny sprawuje portal „Historia.org.pl”.

W tegorocznym programie nie mogło zabraknąć tematów trudnych i bolesnych. Wśród prelekcji znajdziemy m.in. wykład dr Węckiego dotyczący nazistowskiej polityki narodowościowej na Górnym Śląsku podczas II wojny światowej, w którym prelegent odniesie się również do kwestii służby Górnoślązaków w Wehrmachcie, jak też wystąpenie dr hab. Miroszewskiego o komunistycznych obozach odosobnienia czy wykład dr Namysło o zagładzie zagłębiowskich Żydów.

Harmonogram przedstawia się następująco:
9:20 - przywitanie gości
9:35 - dr hab. prof. UŚ Tomasz Pawelec, dr hab. Dorota Malczewska-Pawelec „Operacja przebudowy pamięci zbiorowej Polaków w okresie stalinowskim”
10:20 - dr Mirosław Węcki „Jesteśmy Polakami! Dlaczego zabierają naszych chłopców? Nazistowska polityka narodowościowa na Górnym Śląsku podczas II wojny światowej i kwestia służby Górnoślązaków w Wehrmachcie”
11:10 - dr hab. Kazimierz Miroszewski „Komunistyczne obozy odosobnienia w Polsce po II wojnie światowej”
11:55 - dr hab. Joanna Januszewska-Jurkiewicz „Czas zbrodniarzy, czas bohaterów. Stosunki narodowościowe na Kresach Wschodnich w latach 1939-1946”
12:45 - dr Dariusz Węgrzyn „Deportacje Górnoślązaków do ZSRS w 1945 r., ich katorga i powrót do kraju”
13:30 - dr Aleksandra Namysło „Zagłada Żydów zagłębiowskich”
14:20 - konkurs wiedzy z nagrodami

Spotkanie będzie miało miejsce 8 maja 2014 r. o godz. 9.20. Wszystkie wykłady będą odbywać się w siedzibie Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. Bankowa 14.

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz