Medium, duchy i Sherlock Holmes |
Przełom XIX i XX wieku był momentem w dziejach, w którym wiele osób czuło się zagubionych w materialistycznym świecie. Niektórzy znajdowali ukojenie w religii inni zaś szukali alternatywnych form rozwoju duchowości.
Helena Bławacka założyła Towarzystwo Teozoficzne, w Wiedniu rodziła się ariozofia, a w Londynie ukonstytuował swą działalność Zakon Złotego Brzasku. Wielu pisarzy zafascynowanych było mistycyzmem owej epoki członkami Zakonu Złotego Brzasku. Byli to na przykład autorzy opowiadań grozy Arthur Machen, Bram Stoker i Algernon Blackwood. Również i twórca postaci Sherlocka Holmesa – Arthur Connan Doyle był taką uduchowioną (naturalnie w rozumieniu owej epoki) osobą.
Conan Doyle wielokrotnie podkreślał swe zainteresowania spirytualizmem1, któremu poświecił aż dwadzieścia książek. Jego zdaniem spirytualizm nie tylko wspaniale uspokaja osoby muszące pogodzić się ze własną śmiertelnością ale i daje rodzinie i bliskim możliwość pozostania w kontakcie ze zmarłym. Swe przekonania wyraził w wielokrotnie w zachowanych do dziś nagraniach radiowych.
Cztery lata po śmierci pisarza znany w latach trzydziestych medium Noah Zerdin usiłował nawiązać kontakt z duchem zmarłego pisarza. Przedsięwzięcie zakończyć się miało sukcesem, choć czy sukcesem było faktycznie nawiązanie kontaktu ze zmarłym czy błyskotliwe oszustwo sprawą pozostaje otwartą. Całość została nagrana na 44 płytkach fonograficznych wykonanych z octanu celulozy. Nagrania zostały odnalezione po latach przez wnuka pana Zerdina i wyemitowana w BBC w audycji Co dziadek w nocy wyrabiał? (What Grandad Did in the Dark) w 2002 roku. Chętni mogą posłuchać dziś zarówno głosu pisarza (pierwsze nagranie) jak i, jeśli naturalnie się nie lękają, odsłuchać nagrania z seansu spirytystycznego (drugie nagranie).
Drugie nagranie rzeczywiście potrafi wzbudzić emocje - zostaliście ostrzeżeni!
Źródło: Hear the Voice of Arthur Conan Doyle After His Death
- przekonaniem o możliwości nawiązania kontaktu z zmarłym za pomocą medium, nie zaś spożyciem mocnego alkoholu [↩]
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.