Zbrodnie Jaruzelskiego do „kosza”


Sąd okręgowy w Warszawie umorzył proces generała Wojciecha Jaruzelskiego gdyż główny oskarżony zmarł (25 maja).

jaruzel

W 2012 roku sąd uznał, że wprowadzenie stanu wojennego było nielegalne i zbrodnicze. Grupa współpracowników Jaruzelskiego została uznana za przestępczą, sposób w jaki działała (tajny) miał służyć siłowej likwidacji opozycji w postaci Solidarności i związanego z tym ruchem społecznym dążącym ku demokracji i wolności. Wojskowi z generałem zamierzali również utrzymać wpływy w polityce (a faktycznie po odsunięciu sceptyków w osobie Gierka, przejąć realną władzę w państwie).

W III RP został oskarżony (wraz z m. in. Kiszczakiem, Kanią i Kociołkiem) o wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, i masakrę robotników na Wybrzeżu w 1970 roku. To były główne zarzuty, faktycznie Jaruzelski odpowiadał za śmierć i utratę zdrowia dziesiątek osób represjonowanych w okresie stanu wojennego, zdradzał kraj współpracując regularnie z sowieckim wywiadem wojskowym, W 1968 roku osobiście brał udział w akcji antyżydowskiej w wojsku. Dziś zapomina się również o starszej sprawie udziału Wojciecha Jaruzelskiego w obławie augustowskiej w lipcu 1945 roku (jednostki WP i UB w ramach represji na lokalnej ludności, którą podejrzewano o wspieranie partyzantki antykomunistycznej, wymordowały ok. 60o niewinnych cywili. Miejsce spoczynku zabitych do dziś pozostaje nieznane).

W 2011 roku sąd zawiesił sprawę przeciw Jaruzelskiemu z powodu jego złego stanu zdrowia. Kolejny raz proces został zawieszony w 2012 roku. Jaruzelski zmarł nieosądzony 25 maja 2014 roku. W ten sposób można powiedzieć, że na Powązkach pochowano zbrodniarza na własnym narodzie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. miro pisze:

  Bardzo dobry tytuł artykułu.
  Te zbrodnie już nigdy nie będą rozliczone!

 2. Grzesiek pisze:

  Norymberga dla komuny!!!

 3. Piotrek pisze:

  Nie pamiętam kto to powiedział, ale jak nic ktoś sławny: „zwycięzców nikt nie sądzi”; inny sławny kolega „zwycięzców nikt nie będzie pytał o powody”. Jeden zaś zespół, dość znany śpiewał: „kto przegrany nie liczy się odpada z gry”...

Zostaw własny komentarz