Odszkodowania dla ocalałych z Holocaustu


Bundestag jednogłośnie uchwalił ustawę przywracającą specjalne „emerytury” dla Żydów, którzy przeżyli Holocaust. 

Ustawa zakłada wypłacanie zadośćuczynienia wstecz czyli od 1 lipca 1997 roku. Dziś jest około 50 tys. osób kwalifikujących się do grupy objętej wypłatami, prawie 13 tys. z nich mieszka w Izraelu.

Ocalali Żydzi, którzy zmuszani byli do morderczej pracy w Obozach Koncentracyjnych i gettach, musieli czekać do 2002 roku aby uzyskać jakiekolwiek środki finansowe od rządu niemieckiego. Ubiegający się o „emeryturę” może uzyskać wsteczne wynagrodzenie maksymalnie z czterech lat od zgłoszenia.

Celem nowej ustawy było wypracowanie bardziej sprawiedliwego odszkodowania dla byłych więźniów i przymusowych robotników.

Minister Spraw Socjalnych Andrea Nahles wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że „Niemcy chciały działać szybo, z poczuciem historycznej odpowiedzialności za osoby ocalałe z Holocaustu, które doświadczyły niewypowiedzianych cierpień ze strony narodowego socjalizmu”. Minister dodała, że „odszkodowania będą wypłacane z pominięciem biurokracji, bezpośrednio do poszkodowanych”.

W tym momencie władze niemieckie będą musiały się skontaktować z każdym ocalałym, któremu należy się zadośćuczynienie, najlepiej w języku ojczystym.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz