Dziś Międzynarodowy Dzień Archiwów


Od 6 do 9 czerwca archiwa w 40 miastach Polski otwierają swoje drzwi dla zwiedzających. Tematem przewodnim są archiwa rodzinne.

mnm

Dni otwarte w archiwach organizują: Warszawa, Opole, Lublin, Kielce, Kutno, Kraśnik, Toruniu etc. Archiwiści i wolontariusze zapraszają na wystawy, prelekcje oraz szkolenia np. z czytania neogotyku, którym zapisane są XIX dokumenty. Zobaczyć będzie można także inne, starsze źródła historyczne. Uzyskać będzie można wiele porad od znawców przechowywania dokumentacji np. jaki poziom wilgotności jest najlepszy dla papieru lub jak prowadzić badania nad własnymi zasobami. Dla młodych fanów archiwów przewidziano liczne konkursy, nagrody zaś fundują Archiwa Państwowe.

Międzynarodowy Dzień Archiwów został ustanowiony w 2008 roku w czasie 16 Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur, aby upamiętnić utworzoną 9 czerwca 1948 r. w Paryżu Międzynarodową Radę Archiwów. W tych dniach archiwa przypominają społeczeństwom o swojej misji dziejowej dla zachowania pamięci i dbania o tożsamość.

W Polsce działa 30 archiwów państwowych, z których 3 posiadają status centralnych z siedzibami w Warszawie (Archiwum  Główne Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe).

W tym ważnym dniu swoją symbiozę powinni świętować archiwiści i historycy, gdyż dzięki nim badania dziejów idą stale naprzód.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz