„Poeta światła” okiem psychiatry i psychologa – Aleksander Gierymski w Muzeum Narodowym


W ostatnim tygodniu czerwca Muzeum Narodowe w Warszawie organizuje szereg wydarzeń poświęconych życiu i twórczości Aleksandra Gierymskiego w ramach cyklu „Bracia Gierymscy”. Na szczególną uwagę zasługują wykłady dotyczące wpływu osobowości i życiorysu na dzieła tego wielkie polskiego twórcy.

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Aleksander Gierymski, „Żydówka z pomarańczami”, Muzeum Narodowe w Warszawie

W niedzielę 22 czerwca o godzinie 12:00 odbędzie się wykład Aleksander Gierymski - poeta światła, który przybliży biografię i artystyczne poszukiwania młodszego z braci Gierymskich. Prelekcję poprowadzą historycy sztuki Urszula Król i Przemysław Głowacki.

Drugi z wykładów, Aleksander Gierymski okiem psychiatry i psychologa, wygłoszony zostanie w czwartek, 26 czerwca o godzinie 18:00 przez psychologa klinicznego, dr n.med. Dorotę Parnowską oraz prof. Tadeusza Parnowskiego, psychiatrę z Instytuty Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Naukowcy, na podstawie sposobu malowania, zainteresowań twórczych i zachowanych relacji dotyczących społecznego funkcjonowania Aleksandra Gierymskiego, podejmą próbę oceny jego osobowości i odpowiedzą na pytanie dotyczące zasadności diagnozy o zaburzeniach psychicznych artysty.

Czy drażliwość, wybuchowość, zmienność nastroju, drobiazgowość dają podstawy do wysnucia hipotezy o chorobie? Czy wskazują jedynie na pewien typ osobowości, który pod wpływem niekorzystnych czynników takich jak bieda, złe odżywianie i obcowanie z toksycznymi substancjami powoduje trudności w funkcjonowaniu społecznym? Na te i inne pytania odpowiedzą specjaliści, którzy ocenią zasadność hipotezy o chorobie na podstawie wyników badań psychologicznych i psychiatrycznych wyjątkowego „pacjenta”.

Obie prelekcje zostały zorganizowane jako część cyklu imprez towarzyszących wystawie Aleksander Gierymski 1850–1901 będącej częścią ogólnopolskiego projektu „Bracia Gierymscy” realizowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie. Wystawy w obu miastach przypominają o ogromnym znaczeniu twórczości obu braci, którzy jeszcze w XIX wieku zostali oni okrzyknięci twórcami nowoczesnej sztuki polskiej.

Wystawy w obu miastach można oglądać od marca do sierpnia br. W MNW prezentowana jest niemal cała dostępna spuścizna Aleksandra Gierymskiego – ok. 120 obrazów i szkiców olejnych, ok. 70 rysunków, jeden szkicownik, a także blisko 110 drzeworytów wykonanych według rysunków Gierymskiego oraz zespół fotografii modeli pozujących artyście. Jest to pierwszy po 76 latach tak wszechstronny i kompletny pokaz dorobku artystycznego malarza.

Oba wykłady, zarówno Aleksander Gierymski - poeta światła , jak i Aleksander Gierymski okiem psychiatry i psychologa odbędą się w sali kinowej Muzeum Narodowym w Warszawie. Wstęp na obie prelekcje jest wolny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Awangarda pisze:

    Piekna Pomaranczarka, chwala MKiDN za jej sprowadzenie.

  2. ciekawski pisze:

    Już nie przesadzajmy z tą chorobą psychiczną. Nie uważajmy nerwicy za ciężką chorobę umysłową.

Zostaw własny komentarz