Nowa wystawa na pamiątkę I wojny światowej


Wczoraj w Londynie otwarto nową wystawę - Biblioteka Brytyjska uczciła setną rocznicę wybuchu I wojny światowej wystawą zatytułowaną „Enduring War” (Wytrwać wojnę). Przyświecają jej trzy hasła: Grief, grit and humour - Żal, wytrwałość i humor1

BL Logo

Jak piszą organizatorzy, wystawa ma na celu ukazać, w jaki sposób ludzie radzili sobie z wojną - czy to na froncie, czy w domu. Zbiory prezentowane w Bibliotece Brytyjskiej, czyli najróżniejsze kartki pocztowe, listy, obrazki, plakaty, a nawet manuskrypty wojennej poezji, pokazują jak pokolenie czasów wojny przeżywało chwile strasznego napięcia i strachu, patriotycznego zapału do walki, a także smutków i radości, których nie brakowało.

Pośród prezentowanych obiektów znalazły się takie oryginalne pamiątki jak chusteczka z wyhaftowanymi słowami piosenki „It’s a Long Way to Tipperary” oraz zbiór szkolnych esejów w których uczniowie opisywali swoje przeżycia w związku z nalotem bombowym nad Londyn. Nie zabrakło także elementów czarnego humoru, eksponowanego w ulotkach, magazynach, karykaturach i gorzkich żartach rysunkowych.

Niektóre obiekty są pokazywane publicznie po raz pierwszy. Zalicza się do nich ostatni list z frontu pewnego żołnierza, poległego w bitwie, jak również rękopisy wiersza „Anthem for Doomed Youth” Wilfreda Owena oraz „A Pastoral Symphony” Vaughana Williamsa.

Najważniejszym eksponatem ma być list Sir Arthura Conana Doyle’a do jego matki, w którym autor poczytnych dzieł literackich opisał swoje obawy o życie syna, służącego na froncie. Wysoką wartość mają również manuskrypty poezji Ruperta Brooke’a i Laurence’a Binyona.

Wejście na wystawę jest darmowe. Będzie ona trwać do 12 października 2014 roku. Bywających w Londynie zachęcamy gorąco do jej zwiedzenia.

 

Źródła: Grief, grit and humour – ‘Enduring War’ exhibition at the British Library to mark the First World War Centenary; Enduring War: Grief, Grit and Humour

  1. „grit” może oznaczać także „piasek”. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Awangarda pisze:

    Takich wystaw pokazujących spoleczna i kulturowa stronę historii powinno byc wiecej.

Zostaw własny komentarz