Czy Qhapaq Ñan trafi na listę UNESCO?


Qhapaq Ñan, czyli wielka droga Państwa Inków, już niebawem może doczekać się wpisania na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Projekt o umieszczenie na Liście owej drogi złożyli przedstawiciele kilku państw Ameryki Południowej, przez których terytoria ona przebiega. 

System dróg Państwa Inków, aut. Manco Capac CC BY-SA 3.0

System dróg Państwa Inków, aut. Manco Capac CC BY-SA 3.0

W przedkolumbijskiej Ameryce Południowej droga, położona wzdłuż zachodniego wybrzeża, łączyła zakątki Imperium Inków. Najbardziej znanym jej fragmentem jest ów prowadzący do góry Machu Picchu. Części drogi pochodzą nawet z okresu poprzedzającego Imperium Inków, jej początki bowiem datuje się już na rok 1000 p.n.e. Inkowie zaadoptowali ją i znacząco rozszerzyli. Jak łatwo wywnioskować, droga pełniła niezmiernie istotną funkcję dla Inków, łącząc wszystkie części ze stolicą w Cuzco. Prowadzi zatem do niezmiernie pięknych zabytkowych miejsc, takich jak ostatni pozostały most Inków - Qeswachaka. W przeszłości drogę przemierzali kupcy i wojownicy Ameryki Południowej. Służyła także później konkwistadorom jako najdogodniejsza trasa dla koni. Na dzisiejszej mapie politycznej droga biegnie przez Kolumbię Ekwador, Peru, Boliwię, Chile i Argentynę.

Przygotowanie projektu trwało blisko dwanaście lat, lecz nareszcie został on przedłożony Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury do zaopiniowania. Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, Qhapaq Ñan zostanie wpisana na Listę światowego dziedzictwa. Odrębne aplikacje zdarzały się już w ciągu ostatnich czterech lat, ale dopiero teraz wyszczególnione sześć państw złożyło wspólny wniosek, który ma szansę powodzenia.

Przebieg szlaku proponowanego UNESCO jako światowe dziedzictwo

Przebieg szlaku proponowanego UNESCO jako światowe dziedzictwo

Z pewnością można stwierdzić, że droga ta jest niepowtarzalnym zabytkiem nie tylko w Nowym Świecie, ale i na całym globie. Uzyskanie dla niej statusu światowego dziedzictwa zwróci uwagę nie tylko badaczy, ale i turystów, oraz, co chyba najważniejsze, agencje zajmujące się ochroną takich miejsc. Wróży to przypływ funduszy na restaurację i protekcję szlaku. Dziś fragmenty Qhapaq Ñan niszczeją - na przykład z powodu farm, które położone są blisko zabytkowej drogi. Inne fragmenty są już nawet pokryte asfaltem i służą dziś jako regularne trasy. Niemniej jednak istnieje nadzieja, że już wkrótce droga zostanie właściwie zabezpieczona. Państwa składające aplikację obiecały, że dołożą wszelkich starań aby ją chronić.

Decyzja o tym, czy droga znajdzie się na Liście UNESCO, nie jest możliwa do przewidzenia. Zdarzały się bowiem przypadki, że komitet nie przyjął aplikacji - na przykład krajobraz kulturowy Battiru nie został uznany za posiadający „niekwestionowanie wyjątkową i uniwersalną wartość”. Zaangażowani w projekt Qhapaq Ñan wierzą, że już niebawem droga Inków znajdzie się na Liście obok piramid z Gizy, Delf greckich, chorwackiego Dubrownika i Wenecji.

 

 

Ostatni zachowany most Inków, aut. Rutahsa Adventures CC BY-SA 3.0

Ostatni zachowany most Inków, aut. Rutahsa Adventures CC BY-SA 3.0

Źródło: Strona UNESCO; Lista oczekujących projektów UNESCOProtection Sought for Vast and Ancient Incan Road

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz