Wykłady z historii w Internecie


Pamiętacie, kiedy pisaliśmy o internetowych kursach z historii literatury (tutaj)? Naukowcy uniwersyteccy znowu postanowili zadbać o edukację internautów i tym razem proponują kilkadziesiąt nowych kursów, również w języku angielskim, z zakresu historii. 

Siedemdziesiąt osiem kursów - bo tyle zostało przygotowanych - obejmuje wszystkie okresy historyczne począwszy od starożytności, a skończywszy na wieku XX. Tematycznie wykłady są rozmaite, można bowiem posłuchać o emancypacji Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni lat, mitach, sztukach i wojnie Starożytnej Grecji, historii Aborygenów, historii politycznej Rosji, europejskiej historii społecznej, a nawet historii MIT i wielu, wielu innych zagadnieniach. Kursy różnią się poziomem szczegółowości, lecz z pewnością każdy stoi na wysokim poziomie. Wykładowcy, którzy podzielili się swoją wiedzą, są pracownikami naukowymi czołowych uniwersytetów anglosaskich: m.in. Yale, Harvardu, Stanfordu, MIT, UC Berkeley.

Struktura wykładów wygląda tak samo, jak we wspomnianych wcześniej wykładach z historii literatury: są zatem nagrania wideo i dźwiękowe, zamieszczone na iTunes lub/i YouTube. Zagadnienia i opisy kursów, jeśli takowe są udostępnione, można przeczytać za pośrednictwem portali macierzystych jednostek, z których wywodzi się wykładowca. Każdy kurs jest podzielony na wykłady, które trwają, w zależności od tematu, od 20 minut do ponad godziny, są to zatem poważne przedsięwzięcia dla osób, które rzeczywiście chcą pogłębić swoją wiedzę.

Tutaj znajdziecie stronę, która zamieściła odnośniki do wszystkich kursów. Każdy kurs można za darmo pobrać.

Kanał Yale na YT - wykład z historii Grecji antycznej, http://www.youtube.com/playlist?list=PL023BCE5134243987&feature=plcp

Kanał Yale na YT - wykład z historii Grecji antycznej, http://www.youtube.com/playlist?list=PL023BCE5134243987&feature=plcp

Źródło: Download 78 Free Online History Courses: From Ancient Greece to The Modern World

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Magda pisze:

    Pracuje z domu,podobnie zakupy - również robię nie wychodząc z mieszkania. Czemu by nie uczyć się także przez Internet. Cieszy, że coraz więcej instytucji nabrało wiatru w żagle i umożliwia naukę online w komforcie własnego komputera i fotela. Historia to moja wielka pasja, na pewno zostanę wierną fanką e-kursów historycznych.Pasję zaszczepiłam swojej córce, która bierze udział w olimpiadzie historycznej i e-kursy są dla niej idealne. Młode pokolenie uczy się w ten sposób.

Zostaw własny komentarz