Koloseum jak Stadion Dziesięciolecia?


Nie ma osoby, której słynne rzymskie Koloseum nie kojarzyłoby się z walkami gladiatorów albo męczeństwem chrześcijan. Jak się jednak okazuje, Koloseum pełniło w wiekach średnich znacznie bliższą przyziemnemu życiu funkcję - mianowicie, służyło jako miejsce pomieszkiwania drobnych kupców oraz targowisko. 

Koloseum, fot. Diliff CC BY-SA 3.0

Koloseum, fot. Diliff CC BY-SA 3.0

To, co dziś nazywamy „upadkiem Cesarstwa Rzymskiego” oznaczało różne zjawiska dla różnych osób. Dla współczesnych historyków oznacza to szczególnie upadek władzy cesarskiej nad terenami zachodniej części Cesarstwa. Dla ówczesnych Rzymian ten polityczny upadek nie musiał wcale okazać się gorszy i bardziej zauważalny, niż, na przykład, stopniowe niszczenie akweduktów, których naprawy w VI wieku już nikt się nie podejmował. Bądź co bądź wielkie znaczenie rzymskiego Koloseum, symbolu cesarskiego Rzymu, z czasem również upadło. Stało się tak przez doraźne działania mieszkańców miasta, którzy owo dogodne miejsce zaczęli wykorzystywać do prowadzenia handlu. Zbudowali tam kramy i pomieszczenia do przechowywania towarów, zwierząt, oraz drobne mieszkanka.

Skąd o tym wiemy? Archeolodzy z Uniwersytetu w Rzymie i Uniwersytetu Roma Tre, badający Koloseum, dotarli do pozostałości fundamentów domostw, rur kanalizacyjnych oraz odłamków naczyń, datowanych na dziewiąty wiek. Do cennych i ciekawych znalezisk zalicza się tu na przykład wykonaną z kości słoniowej figurkę małpki, która najprawdopodobniej służyła jako pionek do gry w szachy. Przedmioty takie i pozostałości jasno wskazują, że duma Flawiuszy zmieniła swoje przeznaczenie, i o ile do około 523 roku n.e. służyła jako amfiteatr, to od dziewiątego wieku była po prostu targowiskiem. Uznaje się, że osadnictwo i targ na terenie Koloseum mogły trwać do 1349 roku, kiedy to amfiteatr został uszkodzony w trzęsieniu ziemi.

Przekornie zauważyć można, że wykorzystywanie obiektów sportowych i kulturalnych do prowadzenia handlu jest nie tylko polską specjalnością.

Archeolodzy i ich znaleziska, fot. METEOWEB.EU

Archeolodzy i ich znaleziska, fot. METEOWEB.EU

Źródło: Colosseum was bustling medieval bazaar in Dark Ages, archaeologists find

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Lesław pisze:

    Jaki kraj taki takie Koloseum...

Zostaw własny komentarz