Zarządzanie miejscami z Listy UNESCO w Europie Środkowej – edukacyjny projekt wyszehradzki


7 lipca w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie rozpocznie się międzynarodowe szkolenie dla kadr instytucji zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego w Europie Środkowej. Wezmą w nim udział reprezentanci instytucji kultury i organizacji pozarządowych z krajów Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Bohaterem tegorocznej edycji będzie zabytkowy Telč w Czechach.

Miedzynarodowe_Centrum_Kultury mckŚrodkowoeuropejski kurs letni zatytułowany „Management of UNESCO World Heritage Cultural Sites in Visegrad Countries” MCK organizuje już po raz szósty. Jest to jedyna inicjatywa, która skupia się na zarządzaniu dziedzictwem kulturowym w regionie. Celem kursu jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zarządzania i ochrony miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Do udziału w nim w procedurze konkursowej wybrano po pięć osób z każdego kraju.

Dr Michał Wiśniewski, realizator projektu, mówi: „Kurs letni MCK, organizowany w ramach współpracy wyszehradzkiej, to szansa na zdobycie praktycznej wiedzy i umiejętności związanych z zarządzaniem miejscami wpisanymi na Listę UNESCO. Projekt pozwala poznać ekspertów z całego regionu Europy Środkowej. W ciągu pięciu lat realizacji szkoły letniej nawiązaliśmy współpracę z blisko stoma osobami, prowadziliśmy też ożywioną debatę o wspólnych problemach dotyczących dziedzictwa regionu V4”.

MCK jest koordynatorem współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i realizatorem programów edukacyjnych poświęconych ochronie i zarządzaniu miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w krajach V4.

Pięć poprzednich edycji poświęconych było problematyce zarządzania obiektami i miejscami z Listy UNESCO w Czechach, Polsce, na Słowacji i na Węgrzech. Tematem ubiegłorocznej edycji była Kalwaria Zebrzydowska, w tym roku uczestnicy wezmą pod lupę czeski Telč. Uczestnicy będą uczestniczyć w dwóch warsztatach – jeden dotyczyć będzie zarządzania ruchem turystycznym w Telcu, drugi umiejscowienia punktu informacji turystycznej w centrum pielgrzymkowym w Zelenej Horze. W prowadzenie warsztatów zaangażowany jest urząd konserwatorski w Czeskich Budejovicach, który liczy na to, że warsztat nt. Zelenej Hory pomoże w ulokowaniu punktu obsługi ruchu turystycznego.

Kadrę dydaktyczną tworzą specjaliści z krajów V4. Kurs odbywa się pod patronatem Ministrów Kultury Państw Grupy Wyszehradzkiej.

***
Od początku swego istnienia Międzynarodowe Centrum Kultury aktywnie działa na rzecz współpracy wyszehradzkiej. We wrześniu 2006 roku, podczas spotkania w Krakowie, Ministrowie Kultury Państw Grupy Wyszehradzkiej podjęli decyzję o powołaniu stałej grupy ekspertów ds. dziedzictwa kulturowego, a MCK zostało koordynatorem współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i realizatorem programów edukacyjnych poświęconych ochronie i zarządzaniu miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w krajach V4.

*Telč – po pożarze, który w XIV w. strawił wcześniejszą zabudowę, miasto zostało odbudowane na starszych fundamentach. Przepiękne barokowe i renesansowe kamienice otacza zespół stawów, które pełniły funkcję obronną. W miejscowości znajduje się również gotycki zamek, który w XV w. został przebudowany w stylu renesansowym. Wpisane na listę UNESCO w 1992 r. „Trudno jest wyobrazić sobie bardziej bajkowe miasto niż Telcz. Rynek, który wygląda jak z bajki Hansa Christiana Andersena, romantyczny zamek i przezroczyste stawy okalające miasto. Telcz jest najdoskonalszym przykładem włoskiego renesansu na północ od Alp i miastem z jednym z najpiękniejszych rynków w Europie.”1

  1. Źródło: http://www.czechtourism.com/pl/c/telc-unesco/ []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz