Moskwa żąda wyjaśnień


Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej żąda od polskich władz wyjaśnień w sprawie zniszczeń pomników żołnierzy radzieckich oraz ich nieuregulowanego ich przenoszenia.

Limanowa, fot. http://www.miasto.limanowa.pl/pl/5209/0/zabytki.html

Limanowa, fot. http://www.miasto.limanowa.pl/pl/5209/0/zabytki.html

 

7 lipca br. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej ogłosiło, że w Polsce coraz częściej dochodzi do dewastacji pomników żołnierzy Armii Czerwonej oraz ich bezprawnego przenoszenia. Resort podał także konkretny przypadek zniszczenia pomnika w Limanowej w województwie małopolskim. W związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wydało oświadczenie, w którym informuje, że te działania są naruszeniem porozumienie polsko - rosyjskiego o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji, które zostało podpisane w Krakowie 22 lutego 1994 roku.

Na ziemiach polskich pochowanych jest ponad 600 tysięcy żołnierzy radzieckich walczących z Niemcami w latach 1944 - 1945. Służyli oni w następujących jednostkach: Pierwszy Front Białoruski, Drugi Front Białoruski, Trzeci Front Białoruski i Pierwszy oraz Czwarty Front Ukraiński.

 

Źródło: Pol’sha dolzhna obyasnit’ prichiny snosa pamyatnika krasnoarmejtsam; Likwidacja Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Rosja: To akt wandalizmu

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz