Jaruzelski wybrany prezydentem |
19 lipca 1989 roku Zgromadzenie Narodowe wybrało większością głosów gen. Wojciecha Jaruzelskiego na pierwszego prezydenta Polski od czasów Bolesława Bieruta (oficjalnie urząd nazywał się jeszcze: Prezydent Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej). Pierwszy raz o wyborze prezydenta nie decydowali tylko komuniści i ludzie od nich zależni.
Zgromadzenie Narodowe, złożone z posłów i senatorów wybrało gen. Jaruzelskiego na prezydenta wolnej Polski (w głosowaniu wzięło udział 544 posłów i senatorów. 270 głosowało za kandydaturą, 233 było przeciwnych, 34 wstrzymało się od głosu, a 7 oddało głos nieważny), premierem zaś został Tadeusz Mazowiecki - kandydat z kręgów opozycji. Wybór Jaruzelskiego wywołał niesmak i rozgoryczenie w szeregach wielu byłych opozycjonistów np. Anny Walentynowicz czy Bogdana Borusewicza. Wiele sceptycznych osób twierdziło, że wyborem prezydenta kierowały wpływowe persony z PZPR, a formowanie nowego rządu było wynikiem układu. Pewnym było jednak, że po wyborach prezydenta i premiera Polska mogła rozpocząć rozwój w nowym systemie kapitalistycznym, wiązało się to również z integracją z państwami zachodnimi.
Po zaprzysiężeniu gen. Jaruzelski wygłosił mowę, w której m. in. stwierdzał: Po raz kolejny uwaga świata skupia się na Polsce. Dojrzałość, odpowiedzialność naszego narodu stać się mogą cennym wkładem w historię końca XX wieku. Trzeba nam dążyć ze wszystkich sił, aby przebudowa socjalistycznej formacji, przemiany w sytuacji europejskiej owocowały również z pożytkiem dla naszego kraju, dla jego suwerenności i bezpieczeństwa, nienaruszalności granic i jej pozycji międzynarodowej.
W 1989 roku zespół do spraw reform politycznych zdecydował, że rozwiązaniu ulega Rada Państwa, która od 1952 roku pełniła rolę głowy państwa, a na jej miejscu utworzono urząd Prezydenta PRL. Należy dodać, że wybór gen. Jaruzelskiego na Prezydenta był wynikiem porozumienia oddającej władzę PZPR z dotychczasową opozycją demokratyczną, o podziale władzy, wyrażonego spopularyzowanym w tym okresie hasłem: wasz prezydent - nasz premier.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.