75-lecie samolotów „Suchoj”


29 lipca br. biuro doświadczalno - konstrukcyjne Pawła Osipowicza Suchoja świętowało 75 lat istnienia. Uważa się je za jednego z głównych w świecie liderów w zakresie konstruowania samolotów.

Su-22 Sił Powietrznych RP

Su-22 Sił Powietrznych RP

W ciągu 75 lat pracownicy biuro zaprojektowali 100 typów samolotów. Pierwszym z nich był szturmowo - rozpoznawczy Su - 2. Z owych projektów zbudowano łącznie 12 tysięcy maszyn. Eksportowano je do trzydziestu krajów. Na samolotach Suchoja ustanowiono ponad pięćdziesiąt rekordów świata.

Jednym z najbardziej znanych w historii incydentów z udziałem „Suchojów” jest zestrzelenie koreańskiego samolotu pasażerskiego. Wydarzyło się to 1 września 1983 roku. Pociski wystrzelono z myśliwca Su - 15.

Twórca biura, Paweł Osipowicz Suchoj, urodził się w 1894 roku. W 1914 roku rozpoczął studia matematyczno - fizyczne w uniwersytecie w Moskwie. Rok później przeniósł się do Wyższej Szkoły Technicznej w Moskwie. Przed założeniem swojego biura projektowego pracował w Centralnym Instytucie Aero i Hydrodynamiki oraz w biurze projektowym Tupolewa. Zmarł w 1975 roku. Pochowany jest na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie.

Z okazji 75 lecia biura zorganizowano uroczyste spotkanie. Wzięli w nim udział przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej, władze Moskwy oraz prezydent korporacji lotniczej OAK, Michaił Pogosjan. W jego trakcie zasłużonym pracownikom biura wręczono nagrody resortowe oraz pieniężne.

Źródło: J. Avdeyev, Bez chetverti vek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz