Fotografie powstańców styczniowych przekazane do Muzeum Historycznego Krakowa


W czerwcu br. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wzbogaciło się o niezwykle cenny nabytek – album z fotografiami uczestników powstania styczniowego. Dzięki woli księcia Michała Ksawerego Sapiehy oraz funduszom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa trafił obiekt niezwykły i wzruszający, pamiątka dni pełnych nadziei, a zarazem pełnych tragizmu. Niewielkie kartoniki z wizerunkami bohaterów tamtych wydarzeń to jedne z najstarszych polskich fotografii.

pows

Emanuel Moszyński, 1863, Walery Rzewuski, Kraków

W czerwcu br. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wzbogaciło się o niezwykle cenny nabytek – album z fotografiami uczestników powstania styczniowego. Niegdyś był on własnością Adama Sapiehy, polityka i działacza niepodległościowego, a w powstaniu styczniowym przywódcy obozu „białych”. Album oddany w depozyt do krakowskiego Muzeum Narodowego leżał w ciszy i zapomnieniu magazynowych półek do 2013 r. Wówczas to odebrał go książę Michał Ksawery Sapieha, spadkobierca Krasiczyna, który w 1945 r. wyjechał z Polski wraz z ojcem i całe dorosłe życie spędził poza krajem. W zmienionej sytuacji politycznej postanowił uporządkować rodzinne sprawy, a zwłaszcza sytuację złożonych w muzeach depozytów – rodzinnych pamiątek. Jedną z nich był właśnie niewielki albumik z 44 fotografiami uczestników powstania styczniowego: wojskowych oraz wybitnych postaci ze świata polityki, nauki, kultury i sztuki. Dzięki dotacji z funduszu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego album został zakupiony do zbiorów Muzeum Historycznego.

W albumie znajdują się fotografie w formacie zwanym wizytowym (około 6 x 9 cm) w większości pochodzą z krakowskiego atelier Walerego Rzewuskiego, pozostałe powstały w zakładach we Lwowie, Poznaniu, Pradze, Stuttgarcie i Berlinie. Wśród zebranych wizerunków znalazły się zarówno te cieszące się dużym zainteresowaniem, np. fotografie Mariana Langiewicza czy jego adiutantki Henryki Pustowójtówny, jak i podobizny mniej znanych uczestników powstania. Znalazły się tu również fotografie osób związanych z Krakowem – przedstawicieli świata kultury i nauki, życia społecznego i politycznego. Należą do nich m.in. portrety prezydenta miasta Józefa Dietla, profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego Józefa Szujskiego, Józefa Łepkowskiego i Józefa Majera czy literatów Józefa Ignacego Kraszewskiego, Aleksandra Fredry, Lucjana Siemieńskiego i Wincentego Pola.

Zakup albumu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Wybrane fotografie z albumu:

pows2

Wawrzyniec Okrajczy, 1863, Walery Rzewuski, Kraków

rochen

François Rochebrune, 1863, Walery Rzewuski, Kraków

pows3

Henryka Pustowojtówna, 1863, fot. Moritz Ludwig Winter, Praga

lang

Marian Langiewicz, 1863, fot. nieznany

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Stan pisze:

    Autorem zdjęcia Langiewicza jest o ile pamietam krakowski fotograf Ignacy Mażek. Z tego samego negatywu wykonał swoje zdjęcie któryś z wiedeńczykow, chyba Oskar Kramer

Zostaw własny komentarz