Edmund Szczesiak „Wyrwana z piekła” - zapowiedź


Wyrwana z piekła Edmunda Szczesiaka publikowana nakładem Wydawnictwa Oskar to opis losów Gertrudy Jutrzenki Trzebiatowskiej, której historia mogłaby posłużyć za scenariusz filmowy. Mowa o Kaszubce, na której życie wielokrotnie oddziaływała wielka polityka. W trakcie II wojny światowej Gertruda wychodzi za mąż za niemieckiego oficera.

wyrwana-z-pieklaPowodowana panicznym strachem przed Armią Czerwoną, którzy mogą uznać ją za kolaborantkę, próbuje uciec przez Gdynię. Niestety, zostaje zatrzymana i wraz
z Sowietami odbywa cały szlak bojowy, aż do Berlina. Po pewnym czasie chce wrócić
w rodzinne strony, ale nie jest jej to dane – po raz drugi zostaje uprowadzona przez czerwonoarmistów i odbywa z nimi podróż do „sowieckiego raju„. Traktowana jako ”trofiejna”, osiada w Archangielsku i spędza aż 53 lata na obcej ziemi, najpierw w ZSRR, potem w Rosji. Wyrwana z piekła opowiada o jej powrocie na Kaszuby w 1998 roku i kolejnych latach pobytu w Polsce. W 1999 roku ukazała się pierwsza książka
o losach Gertrudy – Porwana. 164 strony, termin premiery: wrzesień 2014.

Informacje o autorze - Edmund Szczesiak, gdański reportażysta, jest autorem czternastu książek, m.in.:
„A może lubi pan walkę„ (1979), „Znachor w bloku„ (1987), „Wyspa jak marzenie„ (1996), „Mała odyseja. Śladami Remusa” 1996), „Jasnowidz z Człuchowa” (1999), ”Okno na wolność” (2005), ”My, podziemni” (2006).

Tadeusz Skutnik „Dziennik Bałtycki”

Jakby chciał człowiek wymyślić taką historię, jakby się spiął, to pewnie by wymyślił. Ale nikt by mu nie uwierzył.
A tę historię napisało tzw. życie, właściwie zaś – historia. Autor tylko ją spisał, angażując jednak pełną moc talentu.

Jan Antonowicz „Dziennik Bałtycki”

„Porwana„ to fascynująca opowieść o życiu Gertrudy Jutrzenka Trzebiatowskiej, Kaszubki z Borowego Młyna pod Bytowem, którą pod koniec wojny porwali sowieccy żołnierze. (...) ”Porwana” jest zapisem wszystkiego, co udało się ustalić z jej tragicznego życia. Aż trudno uwierzyć, że opowieść ta jest prawdziwą historią.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz