Gigantyczny Maszt Wolności powstaje w Warszawie


Dwaj polscy biznesmeni Artur Nowakowski i Bogdan Kaczmarek za własne środki budują w Warszawie Masz Wolności. Powstanie na rondzie Zgrupowania AK „Radosław” i będzie najwyższym masztem w Polsce.

z16433735Q,Maszt-z-bialo-czerwona-flaga-stanie-na-srodku-rond

Maszt Wolności / fot. JSK Architekci

Jego fundatorzy chcą, by od 1 sierpnia każdego roku przez 63 dni powiewała na nim olbrzymia, bo mierząca 100 m2 biało czerwona flaga z symbolem Polski Walczącej. Wysoka na 60 m. konstrukcja powstanie w pobliżu popularnego Centrum Handlowego Arkadia. Stanie na fundamencie w kształcie litery „V”. Nocą maszt będzie podświetlany.

Projekt konstrukcji przygotowała pracowania JSK Architekci, ta sama, która zaprojektowała Stadion Narodowy w Warszawie.

Przy maszcie staną także tablice informacyjne, na których zostanie umieszczony napis:

Postawiony w 96 rocznicę odzyskania Niepodległości Polski, w 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w 25 rocznicę Wolnych Wyborów w Polsce, w 10 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w hołdzie wszystkim dzięki którym Polska jest dziś wolnym, odrodzonym krajem.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Znajduje się na styku trzech dzielnic, w których toczyły się zaciekłe walki podczas powstania warszawskiego tj. Śródmieście, Wola i Żoliborz.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

12 komentarzy

 1. rebeliant80 pisze:

  Nie wiem dlaczego niektórzy za wszelką cenę chcą wmówić Polakom, że są wolni.

 2. Awangarda pisze:

  Martyrologia lvl hard.

 3. LOL1000 pisze:

  Przerost formy nad treścią.

 4. miro pisze:

  Rok 1918 OK. Z resztą są pewne problemy. Powstanie Warszawskie zakończyło się kleską, wiec wolności nie przyniosło. Tzw. Wolne Wybory w 1989 r. były wolne tylko w 35 %, zaś wejście do UE raczej ograniczyło suwerenność, niż ją umocniło. Wolność jest tu mocno przereklamowana.

  • SłowaPrawdy pisze:

   Głupoty. Żyjemy w wolnym kraju, opozycyjne gazety mają się dobrze, każdy może wyjechać kiedy chce, sądy działają niezależnie od władzy etc. Gdyby nie było wolność Ci co tak mówią już dawno siedzieliby w więzieniach.

   • rebeliant80 pisze:

    Otóż teraz zmieniły się metody, już nie trzeba wsadzać ludzi do więzień, mamy ich zniewolić, wystarczy im wmówić, że są wolni.

    • Awangarda pisze:

     Bo nie rządzą Twoi?

     • rebeliant80 pisze:

      Jakby rządzili „moi” to mogłoby być tak samo, tutaj nie chodzi o to kto rządzi, ale o to jak każdy z osobna postrzega rzeczywistość, jeśli każdy Polak będzie umiał ocenić, czy żyje w wolnym kraju, czy nie , to niezależnie od tego kto w tym kraju rządzi o przyszłość narodu można być spokojnym.
      A w poprzednim komentarzu miało być „aby”, a nie „mamy”, chyba jakiś niewyspany jestem.

 5. Jan Muszyński pisze:

  W historii Polski najwybitniejszym osiągnięciem Polaków była zasada liberum veto. Dawała ona każdemu obywatelowi (wtedy: szlachcicowi) możliwość indywidualnego decydowania o najważniejszych sprawach państwa. Ale czy dziś można stawiać pomnik dla upamiętnienia liberum veto?
  Ta właśnie zasada - zasada pełnej wolności - doprowadziła do upadku Polski.
  Chwała roku 1918 rozsypała się w proch we wrześniu 1939. Jej upamiętnienie w formie gigantycznego pomnika budzi zdziwienie.
  Ukoronowaniem 25-lecia odzyskania wolności była afera podsłuchowa. Też wynikająca z zasady wolności obywateli. Wolności do inwigilacji innych. Inwigilacji dla celów biznesowych. Faktycznie, warta pomnika.

 6. Jan Muszyński pisze:

  uzupełnienie. Pierwsze zdanie powyższego komentarza powinno brzmieć:
  „W całej historii Polski najwybitniejszym osiągnięciem Polaków w dziedzinie wolności była zasada liberum veto.”

Zostaw własny komentarz