„ORP Orzeł”. Powstanie film o spektakularnej ucieczce polskiego okrętu


W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprezentowano projekt „ORP Orzeł”, którego efektem ma być premiera w 2017 r. filmu fabularnego o tym okręcie, a w dalszej kolejności także 13-odcinkowy serialu.

ORP "Orzeł"

ORP „Orzeł”

Reżyserem obu produkcji będzie Jan Kidawa-Błoński. Początek zdjęć zaplanowano na lato 2015 r. Na prezentacji projektu obecna byli m.in. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

Historia Wojska Polskiego jest pełna takich momentów, że scenarzyści mogą z niej czerpać pełnymi garściami. Takim przykładem jest „ORP Orzeł” - powiedział Siemoniak podczas panelu dyskusyjnego, który odbył się w Muzeum Marynarki Wojennej.

Z kolei Omilanowska stwierdziła, iż:

Polskie społeczeństwo czeka na więcej takich projektów. Sztuka filmowa to medium, które dociera do największej liczby odbiorców, mogące budować nowoczesny patriotyzm wśród naszego społeczeństwa. Dlatego też, film „ORP „Orzeł” wydaje się szczególnie trafnym pomysłem

ORP „Orzeł” został wybudowany w holenderskiej stoczni De Schelde ze środków pochodzących ze składek polskiego społeczeństwa w ramach Funduszu Obrony Morskiej. W momencie wybuchu II wojny światowej okręt rozpoczął walkę na terenie Bałtyku, 15 września dotarł do portu w Tallinie, gdzie został internowany. Z wyposażenia „Orła” usunięto mapy nawigacyjne i zaczęto jego rozbrajanie. Polska załoga postanowiła uciec. W nocy z 17 na 18 września okręt wypłynął z Tallina i mimo braku map rozpoczął rejs w stronę Wielkiej Brytanii. Po brawurowej i szczęśliwej przeprawie przez Sund i inne duńskie cieśniny okręt dotarł do brytyjskiego portu Rosyth. Następnie walczył u boku aliantów. Zatopił niemiecki transportowiec „Rio de Janeiro” przewożący niemieckich żołnierzy do inwazji na Norwegię. W ostatni swój patrol okręt wyszedł 23 maja 1940 r. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach nie powrócił z morza.

Zaginięcie okrętu jest owiane tajemnicą. Nie jest znana ani przyczyna zatonięcia, ani miejsce spoczywania wraku. Poszukiwania polskiego okrętu podwodnego trwają od wielu lat. W maju ubiegłego roku głośno było o możliwym odnalezieniu wraku Orła. Jednak dalsze badania nie potwierdziły tej hipotezy.

W 1959 r. powstał film Orzeł, który również opowiadał historię tego okrętu:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz