Sposób na „wieczną” urodę - przedłużanie włosów!


Blisko 3 300 lat temu w jednym z miast Starożytnego Egiptu pochowano w grobie zmarłą kobietę, która za życia inwestowała w swoją urodę - zdecydowała się bowiem na zabiegi przedłużania włosów. Jak się okazuje, taka forma upiększenia sprawia, że włosy pozostaną na głowie bardzo długo. Nawet do dziś.

Ciało zmarłej nie było zmumifikowane; owinięto je wyłącznie w sukno. Mimo to na czaszce, którą odkryli archeolodzy, nadal tkwiły bujne włosy - kobieta miała blisko siedemdziesiąt doczepionych kępków włosów różnej faktury i długości.

Choć nie wiadomo wiele na temat pochodzenia, wieku ani zawodu kobiety, archeolodzy informują, że należy ona do grupy setek osób pochowanych na cmentarzu w pobliżu starożytnego miasta Amarny. Było to miasto wybudowane na życzenie faraona Echnatona (Amenhotepa IV), który usiłował zaprowadzić wyłączny kult Atona. Miasto, po śmierci faraona, zostało rychło opuszczone i upadło.

Nie jest owa kobieta jedyną z przedłużanymi włosami w grupie złożonych na cmentarzu - takich szczątków jest mianowicie dwadzieścia osiem. Niektóre mają niebywale kunsztownie ułożone fryzury, które możecie oglądać na zdjęciach. Pojawiają się najróżniejsze style i kolory włosów - od ciemnych kręconych, do prostych jasnobrązowych. Część osób nanizała na włosy różne ozdoby takie jak pierścienie. Wiele fryzur składa się z misternie splecionych warkoczy. Istnieje także czaszka, na której widnieją wyraźnie pomarańczowo-czerwone włosy - kobieta ta użyła farby aby przykryć siwiznę. Do umacniania fryzur służył natomiast tłuszcz. Różnorodność pośród fryzur, zdaniem archeologów, może wskazywać na różne pochodzenie etniczne pochowanych na wspólnym cmenatrzu osób. Naukowcy zachodzą w głowę - czy fryzury te, zwłaszcza fryzura złożona z siedemdziesięciu kępek włosów, były noszone za życia, czy też miały służyć ozdobieniu głów kobietom, które już zmarły? Najprawdopodobniej, jak podaje Jolanda Bos, archeolog pracująca przy Projekcie Amarna, fryzury takie były tworzone na głowach zmarłych osób. Jednak równie prawdopodobne jest, że społeczeństwo Amarny troszczyło się o włosy również na co dzień.

Pełne wnioski i analizy z badań archeologów nad włosami kobiet amarneńskich mają być podane już wkrótce.

Źródło: Ancient Egyptian Woman with 70 Hair Extensions Discovered

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz