W Jerozolimie pokazano modlitewnik liczący 1200 lat


Od 18 września w Muzeum Ziem Biblijnych w Jerozolimie można oglądać najstarszy zachowany modlitewnik żydowski (siddur). Badania wykazały, że ten wspaniały relikt historii judaizmu liczy około 1200 lat.

Modlitewnik składa się z 50 stron, do naszych czasów przetrwał w doskonałym stanie. Datowanie metodą węglową określiło czas powstania modlitewnika na I połowę IX wiek n.e. Pełna analiza tekstu zostanie zakończona w 2015 roku, wstępnie jednak stwierdzono, że całość podzielona jest na trzy części: modlitwy poranne, wiersze liturgiczne oraz teksty Hagady (legendy, przypowieści) czytane na święto Pesach.

Siddur został zaprezentowany łącznie z kolekcją wielu innych reliktów biblijnych zgromadzonych w Muzeum Ziem Biblijnych . Znajduje się tam zespół oryginalnych tekstów prorockich, zachowane fragmenty Septuaginty (najwcześniejszego przekładu Tory na język grecki), relikwie z Kairu etc. Wystawa potrwa do zakończenia żydowskiego święta Sukkot czyli do 15 października. Jesteśmy bardzo podekscytowani przyjazdem tego niezwykłego eksponatu do naszego muzeum, jest to symbol żywej i kwitnącej kultury żydowskiej sprzed 1200 lat - powiedział Amand Weiss, dyrektor placówki w Jerozolimie.

W uroczystości otwarcia wystawy uczestniczył również prawosławny grecki ksiądz, ojciec Gabriel Nadaf, lider aramejskiej, chrześcijańskiej mniejszości w Izraelu. Duchowny polecał chrześcijańskiej mniejszości wsparcie państwa izraelskiego i jego ludności w nieszczęściach oraz służbę w IDF (Israel Defense Forces) - mino oficjalnego sprzeciwu greckiego Kościoła Ortodoksyjnego i arabskich członków Knesetu.

Wystawa ukazuje wartości wspólne wyznawcom judaizmu i chrześcijaństwa - ideę jednego Boga, która była „pniem”, z którego wyrosły obie religie. Symbolem tego jest obecność przedstawicieli kilku religii i troska o wspólne teksty - mimo politycznych uprzedzeń i podziałów - powiedział Weiss.   

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz