„Ziemie Niczyje” M. Paterczyk – recenzja


Wojna to nie tylko śmierć i cierpienie, to także ludzie, którzy potrafią wzbogacić się na czyimś nieszczęściu. Niekoniecznie chodzi o liderów światowych, ale przede wszystkim o zwykłe jednostki.

ziemieZiemie Niczyje to thriller historyczny opowiadający o trójce szabrowników znajdujących się na ziemiach niemieckich. Mężczyźni spotykają na swojej drodze kobietę, która składa im propozycję odnalezienia zabytkowych skarbów wywiezionych z Polski przez Niemców. Książka jest umiejscowiona w roku 1945.

Konstrukcja lektury jest dość dobra. Dzieło składa się z 8 rozdziałów, z których każdy jest kontynuacją poprzedniego. Autor nie zaskakuje czytelnika, nie pojawiają się tutaj retrospekcje ani wspomnienia. Pod tym względem Ziemie Niczyje są dość ubogie.

Chociaż po omawianej pozycji można by spodziewać się, że krew oraz zwłoki będą się wielokrotnie pojawiać się na jej stronach, to jest wręcz odwrotnie. Można odnieść wrażenie, że sam autor obawiał się mocniejszych obrazów. Wszystko jest dość subtelne i delikatne. Ziemie są więc przeznaczone nawet dla dzieci.

Bohaterowie są mało wyraziści, a ich historie jakoś szczególnie nie porywają odbiorcy. Brakuje im pazura, jakiejś mroczniejszej lub mocniejszej strony. Chociaż Brodacz jest stanowczy, Chłopiec ciekawski, a Chudy empatyczny – to cała trójka nie uzupełnia się, wręcz przeciwnie. Postacie bardziej nudzą, niż przyciągają odbiorcę.

Mocno rzuca się w oczy to, że sama wartość merytoryczna i faktograficzna jest dość skromna, co z kolei kompletnie niszczy pierwsze wrażenie o dziele. Czytelnik wymagający nie znajdzie dla siebie za wiele w tej lekturze. Raczej szybko zapomni, że coś takiego miał w swoich dłoniach.

Styl pisarski jest lekki i przyjemny, dlatego też książkę czyta się dobrze i szybko. Jest to swego rodzaju lektura do poduszki, bądź na zimne wieczory. Nie pojawiają się tutaj również wulgaryzmy czy mocniejsze słowa, które mogłyby wstrząsnąć odbiorcą.

To, czego zdecydowanie zabrakło, to ilustracje bądź fotografie. Thriller sam w sobie jest dość mało wymowny, dlatego grafika wzmocniłaby całość książki. Minusem jest także to, iż dzieło zostało wydane w miękkiej okładce.

Ziemie Niczyje to spory niewypał pisarski. Chociaż sam styl jest dość dobry, to wartość faktograficzna, brak fotografii oraz mała wyrazistość bohaterów pogrążają lekturę. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Książka jest dobra dla każdego, a przez fabułę można bardzo łatwo przebrnąć.

Na plus:

+ styl

+ przemyślany układ

Na minus:

- miękka okładka

- wartość merytoryczna

- brak grafiki

- mało faktów

Tytuł: Ziemie Niczyje

Autor: Maciej Paterczyk

Wydawca: Wydawnictwo Bellona

Data wydania: 2014

ISBN: 978-83-11-13279-5

Liczba stron: 288

Oprawa: miękka

Cena: 34,90 zł

Ocena recenzenta: 5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz