Włosi przeciw Niemcom czyli batalia o odszkodowania


Włoski Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że Włosi poszkodowani w wyniku niemieckich działań w okresie II wojny światowej, mogą się ubiegać o odszkodowania. Działania sądowe wobec Berlina są zgodne z prawem, zarówno włoskim jak i międzynarodowym. Niemcy protestują.

W związku z tym Republika Federalna Niemiec jako następczyni III Rzeszy może być pozwana przez osoby prywatne, już pojawiają się obawy, że nastąpi lawina pozwów. Najwyższy sędzia Włoch twierdzi, że na roszczenia pozwalają dwa artykuły w konstytucji jego państwa.

Już w 2012 roku przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze pojawiła się kwestia odszkodowań dla Włochów, wtedy jednak możliwość taką odrzucono. Niemcy twierdzą, że sprawa odszkodowań została uregulowana traktatem z 1947 roku oraz porozumieniem z Bonn zawartym w 1961 roku. Na mocy tych układów Włochy otrzymały od RFN 40 miliardów lirów (NRD nie poczuwała się do odpowiedzialności za nazistowskie - niemieckie zbrodnie).

W ostatnich dwóch latach pojawiło się już kilka pozwów przeciw Niemcom. Obecnie kierować je mogą nie tylko sami poszkodowani ale także członkowie ich rodzin. Z tego powodu wynikają obawy Berlina przed falą pozwów. Faktycznie sytuację mogą wykorzystać ludzie, którzy będą chcieli się wzbogacić, wyłudzając pieniądze od rządu federalnego, powołując się na los domniemanych członków rodziny, którzy już nie żyją.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. A gdzie odszkodowania dla Polaków?

Zostaw własny komentarz