Przekazanie odlewu pomnika „Skrzydła Pokoju” do Muzeum Wojska Polskiego


Autorka rzeźby, który upamiętnia walkę I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka o Mont Ormel, Monika Osiecka, 4 listopada br. przekaże jej odlew z brązu do Muzeum Wojska Polskiego. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz państwowych i wojskowych oraz przedstawiciele ambasad w Polsce.

Pomnik „Alas Pacis (Skrzydła Pokoju)” został odsłonięty na wzgórzu Mont Ormel 22 sierpnia 2014 r. w rocznicę zakończenia bitwy, w obecności przedstawicieli polskich i francuskich władz oraz organizacji kombatanckich. Podczas uroczystości uczczono poległych żołnierzy I Dywizji Pancernej gen. S. Maczka, którzy 70 lat temu zamknęli tzw. Kocioł pod Falaise, odcinając tym samym wycofującej się armii niemieckiej drogę ucieczki.

4 listopada br. o godz. 18.00 w salach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie Monika Osiecka przekaże odlew pomnika na ręce dyrektora Muzeum prof. Zbigniewa Wawera. Podczas uroczystości Monika Osiecka zostanie również odznaczona orderem „Missio Reconciliationis„ (Misja Pojednania) za działalność dla dobra publicznego, dobrosąsiedzkich stosunków i pokoju, przyznawany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Społeczne ”Misja Pojednania”. Odznakę tę otrzymali m.in. Władysław Bartoszewski, Lech Wałęsa oraz Szewach Weiss.

„Alas Pacis” (Skrzydła Pokoju) jest pierwszym pomnikiem upamiętniającym walki Polaków w Normandii. Praca Moniki Osieckiej ma czysto rzeźbiarską, abstrakcyjną formę nawiązującą swoim kształtem do skrzydeł. 3-metrowa rzeźba stoi na podstawie z szarego marmuru ze Sławniowic, który artystka przywiozła z Polski w symbolicznym geście przywiezienia ziemi ojczystej poległym na obczyźnie. Rzeźba jest też ostatnią częścią międzynarodowego projektu artysty niemieckiego Otto Freundlicha, „La Voie Européenne de la Paix” (Europejskiej Drogi Pokoju) – polegającym na ustawieniu ponad 50 rzeźb na trasie Paryż – Moskwa, wspólnie z niemal 50 artystami z 12 krajów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz