Katarzynki. Kreatywne zabawy z Kasią Bolec - zaproszenie


„Święta Katarzyna adwent zawiązuje, sama hula, pije, a nam zakazuje”. Zbliżające się popularne Andrzejki dla panien
i mniej znane Katarzynki dla kawalerów to doskonały pretekst do poznania dawnych zwyczajów. .

plakat warsztaty1To również okazja do tanecznych wygibasów naszych .... mózgów. „Katarzynki. Kreatywne zabawy z Kasią Bolec” są po to, by ożywić zabrudzony wulgaryzmami język codzienny i pobudzić do twórczej zabawy słowem.

Warsztaty poprowadzi: 

Katarzyna Bolec – poetka, anglistka, autorka tomiku poetyckiego „Plusk„, zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień w konkursach literackich m.in. w Konkursie im. Rainera Marii Rilkego (2011), Struna Orficka (2010), C. K. Norwida (2010), Jana Kulki (2009) , Haliny Poświatowskiej (2004), Praska Przystań Słowa (2004). Jej debiutancki tomik poezji, ”Plusk, został wyróżniony w konkursie na najlepszy debiut poetycki roku 2012 Złoty Środek Poezji pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Publikowała w Toposie i Nowej Okolicy Poetów.

 Gościnnie wystąpi:

 

Aleksander Bielenda – wieloletni dyplomowany nauczyciel historii, edukacji regionalnej, plastyki i muzyki w Szkole Podstawowej w Lubeni, a także przez kilka lat w Liceum Ogólnokształcącym w Czudcu. Od 2004 roku nauczyciel akademicki PWSZ w Krośnie. Dwukrotnie wyróżniony nagrodą MEN I i II stopnia. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (2001r.) oraz Medalem im. Franciszka Kotuli za wybitne osiągnięcia w dziedzinie Kultury i Sztuki. Autor licznych publikacji i artykułów historycznych i etnograficznych. Twórca i opiekun Muzeum Regionalnego w Lubeni z siedzibą w Sołonce, znanego jako Muzeum Strachów Polnych.

 

Grupa docelowa: Zapraszamy osoby połączone w pary formalne i nieformalne, zamężnych i rozwodników, singli i singielki, dzieci i młodzież, jednym słowem wszystkich, którzy chcą potańczyć głową podczas kreatywnych zabaw. Szacowana ilość uczestników: Wykład – ilość osób ograniczona lokalem; warsztaty – do 30 osób.

 

O warsztatach:
Łuskanie grochu – tytuł bloku warsztatowego Katarzyny Bolec i rytuał zbiorowej mowy. Łuskanie grochu, fasoli, skubanie pierza to zajęcia gospodarcze jednoczące mniej lub bardziej utalentowanych kreatorów słowa. Podobną więź przy muzycznym akompaniamencie spróbuje wytworzyć Katarzyna Bolec. Z tą jednak różnicą, że zamiast grochu będzie dużo zagadek językowych i zabaw słownych, które w zależności od zaangażowania uczestników mogą przyczynić się do napisania odkrywczego wiersza, opowiadania, albo sprowokują do poszukiwań lepszych rozwiązań życiowych problemów. Bo kreatywne myślenie zmienia największe problemy w ekscytujące wyzwania. Krótko mówiąc, blok warsztatowy Kasi Bolec, to nowe i kreatywne wersje zabaw Katarzynkowych i Andrzejkowych, które obudzą nasze umysły powoli zapadające w sen zimowy.
Dawnych obrzędów czar – to tytuł wykładu historyka i gawędziarz   Aleksandra Bielendy, który przypomni w nim zwyczaje i obrzędy praktykowane podczas zapomnianych Katarzynek i bardzo popularnych Andrzejek. Opowie także o patronach tychże matrymonialnych obrzędów: o świętym Andrzeju i świętej Katarzynie Aleksandryjskiej. Czy ta święta rzeczywiście istniała? Czy była wzorem do naśladowania? Na te i inne pytania odpowie wykład Aleksandra Bielendy.

Dodatkowe uwagi: „Katarzynki. Kreatywne zabawy z Kasią Bolec” to druga edycja warsztatów kreatywnego pisania powiązanych z tematycznym wykładem. Celem projektu jest ćwiczenie nieszablonowego myślenia oraz przybliżenie zapomnianych lub niepopularnych artefaktów kulturowych. W tej edycji są to zwyczaje dotyczące Katarzynek.
Organizatorkom w żadnym razie nie chodzi o poszukiwanie męża.

Organizatorka: Katarzyna Bolec katarzynabolec@gmail.com
Miejsce: Rzeszowski Inkubator Kultury, ul. Jagiellońska 24
Czas: 28 listopada, godz. od 19:15 do 21:00
Wstęp wolny! 

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz