8 milionów złotych za kapelusz Napoleona


Na aukcji pamiątek zorganizowanej w podparyskim Fontainebleau najwyższą cenę osiągnął słynny napoleoński „pieróg”, który trafi teraz do Korei Południowej.

Wystawiony na aukcji kapelusz
fot. Patrick Kovarik/AFP

Wśród pamiątek po Cesarzu Francuzów wystawionych na niedzielnej aukcji znalazł się m.in. charakterystyczny kapelusz, który Bonaparte nosił najprawdopodobniej podczas bitwy pod Marengo w 1800 roku. Słynny bikorn, czyli nakrycie głowy o dwóch rogach noszone przez oficerów i generałów epoki napoleońskiej, został sprzedany za 1 mln 884 tys. euro (około 7 mln 930 tys. złotych) kolekcjonerowi z Korei Południowej.

Jak powiedział ekspert domu aukcyjnego Jean-Claude Dey, podczas swoich rządów Napoleon nosił ponad 120 bikornów, w większości produkcji paryskiej firmy Poupard, jednakże do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie 19 z nich, których autentyczność jest potwierdzona ponad wszelką wątpliwość. W związku z rzadkością eksponatu jego wartość szacowano pierwotnie na ok. 500 tys. euro. Ostateczna, ponad trzykrotnie wyższa cena zaskoczyła jednak wszystkich, łącznie z dotychczasowym właścicielem.

W domu aukcyjnym Osenat wystawiono na sprzedaż także inne osobiste przedmioty należące niegdyś do Bonapartego. Znalazły się wśród nich m.in. czerwony madrasowy szal chroniący głowę, batystowa koszula z okresu wygnania na Wyspie św. Heleny oraz wysadzana diamentami cesarska szpada. Na aukcję trafiła również maska pośmiertna oraz wykonana z brązu, przestrzelona figura cesarskiego orła znajdującego się pierwotnie na fladze jednego z oddziałów. Pod młotek trafiły ponadto ubrania i inne pamiątki po „Orlątku”, synu Napoleona I, tytularnym królu Rzymu i następcy cesarskiego tronu.

Zlicytowane przedmioty to część złożonej z około tysiąca napoleońskich pamiątek kolekcji, należącej do książąt Monako. Jej twórcą był pradziadek obecnego księcia Alberta II, Ludwik II Grimaldi, spokrewniony po kądzieli ze Stefanią de Beuharnais, adoptowaną córką Bonapartego. Pieniądze uzyskane dzięki aukcji zostaną przeznaczone na sfinansowanie remontu książęcego pałacu.

Brązowa maska pośmiertna,źródło: Getty Images

Brązowa maska pośmiertna,
źródło: Getty Images

Orzeł cesarski,źródło: Getty Images

Orzeł cesarski,
źródło: Getty Images

Alexandre Giquello i Jean-Pierre Osenat prezentują słynny napoleoński bikorn, fot. Charles Platiau / źródło: Reuters

Alexandre Giquello i Jean-Pierre Osenat prezentują słynny napoleoński bikorn,
fot. Charles Platiau / źródło: Reuters

Sprzedany kolekcjonerowi z Korei Południowej oryginalny "pieróg" - znak rozpoznawczy Napoleona,źródło: Getty Images

Sprzedany kolekcjonerowi z Korei Południowej oryginalny „pieróg” - znak rozpoznawczy Napoleona,
źródło: Getty Images

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. aedan pisze:

    Chciałbym mieć parę takich pamiątek szybko bym się wzbogacił 😉

Zostaw własny komentarz