Pod Stonehenge powstanie tunel dla samochodów


Brytyjski rząd planuje wybudować tunel pod słynną megalityczną budowlą Stonehenge. Podziemnym tunelem ma przebiegać przelotowa droga z czterema pasami ruchu.

Stonehenge, fot. garethwiscombe, plik udostępniony na licencji CC BY 2.0

Stonehenge
fot. garethwiscombe, plik udostępniony na licencji CC BY 2.0

Jak zapowiedział brytyjski rząd, przebudowana ma zostać cała droga A303 łącząca Londyn z południowo-zachodnim wybrzeżem Wielkiej Brytanii. W planach jest budowa ponad 80 nowych dróg i związanych z nimi inwestycji, które pochłoną w sumie 15 mld funtów. 2 mld Londyn wyasygnuje właśnie na modernizację drogi przelotowej A303, przy której znajduje się słynny kromlech.

Jak ocenia Helen Ghosn, dyrektor National Trust: „Ponownie przy zwiedzaniu obiektu usłyszeć będzie można śpiew skowronków, a nie tylko uliczny szum”. Projekt poparły lokalne władze, aktywiści ze Stonehenge Traffic Action Group, a także m.in. miejscowy druid Arthur Uther Pendragon (John Rothwell), który swego czasu ogłosił się reinkarnacją króla Artura.

Nie wszyscy eksperci podzielają jednak te opinie. Obawy co do inwestycji mają niektórzy archeolodzy zwracający uwagę, na to, iż okolica usiana jest starożytnymi kurhanami i kopcami. Znajduje się tam mnóstwo pozostałości po ludziach z epoki neolitu i brązu, w tym liczne szczątki i grobowce. Także doradzająca UNESCO Międzynarodowa Rada ds. Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) wystosowała w tej sprawie list do ministra transportu. Zastrzeżenia nie dotyczą jednak zagrożenia samej konstrukcji kromlechu. Obawy ICOMOS budzi jednak fakt, iż „(…) wjazd i wyjazd oraz dwupasmowa droga mogą mieć negatywny wpływ na inne części chronionego pejzażu”.

Rząd Jej Królewskiej Mości zapewnił, że zarówno budowa tunelu, jak i cała rozbudowa drogi A303 będą przebiegały z poszanowaniem przeszłości oraz dbałością o ludzie szczątki. Zapowiedział także, iż inwestycja będzie jeszcze konsultowana z odpowiednimi instytucjami, zaś prace nad projektem są jeszcze „na bardzo wczesnym etapie”.

Stonehenge to najsłynniejsza europejska budowla megalityczna, położona w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii, pochodząca z epoki neolit i brązu. Jej powstanie datuje się na 2950 r. p.n.e. Wznoszono ją stopniowo przez prawie tysiąc lat do 2000 r. p.n.e., zaś najstarsze znajdujące się w pobliżu groby archeolodzy szacują na 3100 rok p.n.e. Co więcej, ostatnie badania sugerują, iż na tym terenie, już od około 8800 r. p.n.e. istniało niezwykle bogate osadnictwo mezolityczne, a zatem okolica może kryć w sobie wiele pozostałości po dawnych mieszkańcach tego terenu.

Badacze nie są zgodni co do przeznaczenia obiektu. Sugerują, iż najprawdopodobniej było to miejsce związane z pradawnymi kultami Słońca i Księżyca. W 1986 roku Stonehenge został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Corocznie kromlech odwiedza ponad milion turystów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz