Rok 2015 rokiem Jana Pawła II, Jana Długosza i Polskiego Teatru Publicznego?


W Sejmie rozpatrywane są trzy projekty uchwał dotyczących nadania patronatów nad rokiem 2015 r. Prawie pewne jest, iż uczcą Jana Pawła II, Jana Długosza i Polski Teatr Publiczny.

Jan Długosz

Jan Długosz

Pierwszy z projektów dotyczy ustanowienia roku 2015 Rokiem św. Jana Pawła II. Uchwała ma związek z przypadającą 1. rocznicą kanonizacja papieża Polaka i 10. rocznicą jego śmierci. W projekcie czytamy m.in., że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia ustanowić rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu ale i całego współczesnego świata. Inicjatywę uchwałodawczą podjęła grupa posłów z klubów PO i PSL.

Kolejny projekt dotyczy nadania rokowi 2015 imienia Jana Długosza. W przyszłym roku przypada 600. rocznica urodzin Jana Długosza – wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i duchownego. Projekt przypomina, iż Jan Długosz jest ojcem polskiej historiografii i heraldyki oraz twórcę największego dzieła opisującego dzieje państwa polskiego – Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego. Inicjatywę uchwałodawczą podjęli posłowie Solidarnej Polski.

Ostatni z projektów przewiduje ustanowienie roku 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego, co ma uhonorować ludzi i instytucje tworzące polski teatr. W 2015 r. przypada 250. rocznica powołania Teatru Narodowego. Projekt procedowany jest jako inicjatywa sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz