Fotografie dokumentujące wojnę radziecko-fińską


Wojskowo - Historyczna Biblioteka Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zorganizowała wystawę zdjęć z okresu wojny zimowej. Jest ich ponad 100. Jest ona czynna od 26 listopada br.

Finowie przekraczający Murmańsk, 1941 CC BY-SA 3.0

Finowie przekraczający Murmańsk, 1941 CC BY-SA 3.0

Fotografie zostały zaprezentowane po raz pierwszy. Znaleziono je przypadkiem podczas prac remontowych. Przechowywane były w pudle, które znajdowało się w jednym z pomieszczeń biblioteki. Są w dobrym stanie. Zostaną one zdigitalizowane.

Biblioteka wyda również w formie książkowej dokumenty archiwalne sztabu Leningradzkiego Okręgu Wojskowego. Opublikowane będą również fotodokumenty przedstawiające naukę i służbę w wojsku rosyjskim generała Karla Mannerheima, dowódcy Finów; sfotografowane dokumenty pochodzą z lat 1896 – 1900.

Wojna radziecko - fińska zwana inaczej wojną zimową trwała od 30 listopada 1939 roku do 13 marca 1940 roku. Przyczyną konfliktu były żądania Związku Radzieckiego, by Finlandia oddała część terytorium (na odcinku 25 kilometrów) i wydzierzawiła Półwysep Hanko dla potrzeb radzieckiej marynarki wojennej (miało to trwać 30 lat). Początkowo sukcesy na froncie odnosili Finowie. Później szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Sowietów. Wojna zakończyła się traktatem zawartym w Moskwie w nocy z 12/13 marca 1940 roku; przewidywał on oddanie 35 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium fińskiego na rzecz Związku Radzieckiego. Warto wspomnieć fińskiego bohatera tej wojny, Simo Hayhę. Był strzelcem wyborowym. Zabił 505 czerwonoarmistów. Zyskał przydomek „Biała śmierć”.

Źródło: Biblioteka Genshtaba VS RF predstavila foto sovetsko - finskoj vojny

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz