Polski Hogwart na Dolnym Śląsku


Jeżeli nie dostałeś się do Hogwartu - nic straconego! Możesz aplikować na kurs do Szkoły Czarodziejów... w Polsce, na zamku Czocha! To nie żart.  Na kurs magii i sztuk tajemnych może zapisać się każdy kto skończył 9 lat (ale nie przekroczył 18 roku żywota) i ma nieco brzęczącej monety w sakiewce... Czesne bowiem wynosi, jak na prawdziwej uczelni, ok. 2300 zł! Ciekawe czy sesja poprawkowa jest w cenie...

fot. Zenobia Miszewska / commons.wikimedia.org

fot. Zenobia Miszewska / commons.wikimedia.org

W programie kursu m.in.:  zielarstwo i ziołolecznictwo (nauka o ziołach i ich wpływie na zdrowie człowieka), kryptografia i kryptoanaliza (nauka kodowania i dekodowania wiadomości za pomocą szyfrów), eksperymenty i doświadczenia (wybrane elementy z dziedziny fizyki i chemii), wróżbiarstwo, czyli sztuka przepowiadania przyszłości i odkrywania tajemnic przeszłości (symulacja wróżenia różnymi technikami), studnia zaklęć, historia magii i magów (wybrane elementy z historii magii zaczerpnięte z różnych kręgów cywilizacyjnych), potęga run (nauka kreślenia run i ich znaczenie), różdżkoznawstwo (wiedza dot. rodzajów różdżek, ich znaczenia oraz budowy), alchemia i eliksiry (m.in.: bezpieczne zabawy z suchym lodem czy ciekłym azotem), czy galeria talizmanów (wybrane elementy z wiedzy o talizmanach, amuletach – rodzaje, historia, znaczenie).

Jak zapewnia organizator młodzi uczniowie szkoły uczestniczą nie tylko w niecodziennych zajęciach, ale i odkrywają tajemnice tego pięknego zamku. Przez cały okres trwania „kursu” uczestnicy zdobywają punkty dla swojego Domu, przez co w finale imprezy otrzymują świadectwo ukończenia Szkoły Czarodziejów, stają się Czarodziejami, a ich Dom ma szansę na zwycięstwo w wyścigu o Puchar Domów.

Zamek Czocha, położony w gminie Leśna nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie, woj. dolnośląskie, wzniesiony został jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I. Wybudowany został na skale granitowo-gnejsowej, którą porastały cisy (montaxus-góra cisowa), stąd nazwa zamku Czocha. Zamek był siedzibą rodów rycerskich takich jak: von Dohna, Klux, Nostitz czy Uechtritz i na końcu rodu rodziny mieszczańskiej Guetschow.

Z zamkiem związane są wielkie tajemnice dotyczące działalności Ernesta Guetschowa (loża iluminatów) i drugiej wojny światowej (tajemnica cudownej broni i maszyny dekryptaszowej). Powojenne losy Zamku również są zagadkowe, na wiele pytań w dalszym ciągu nie ma odpowiedzi, poprzez fakt zamknięcia go dla osób z zewnątrz.

Obecnie Zamek Czocha pełni funkcję hotelową, jak również jest miejscem spotkań Bractw Rycerskich i organizatorem licznych imprez kulturalnych i plenerowych, m.in. turniejów rycerskich.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Jan Muszyński pisze:

    20 kilometrów w linii prostej (a 30 kilometrów szosami) od zamku Czocha już na terenie Czech znajduje się zamek w miejscowości Frydlant. Zamek wielokrotnie wspanialszy (co do architektury, jak też pod względem wyposażenia wnętrz) niż zamek Czocha. Polecam wszystkim, którzy będą w tamtych okolicach.

Zostaw własny komentarz