Do wygrania: „Historia słabych. Reportaż i życie w Dwudziestoleciu (1918-1939)” |
Nakładem wydawnictwa Universitas ukazała się pod naszym patronatem książka Urszuli Glensk pt.: „Historia słabych”. W naszym konkursie możecie wygrać jeden z trzech egzemplarzy tej książek.
By mieć szansę na wygranie jednej z książek należy w terminie do 24 grudnia 2014 r. poprawnie odpowiedzieć na pytania:pisz krótko czym jest reportaż.
- Jaki jest Twój ulubiony utwór literacki okresu międzywojennego?
- Opisz krótko czym jest reportaż.
O książce Historia słabych
Tytuł książki trafnie oddaje jej zawartość. Urszula Glensk patrzy na reportaż dwudziestolecia międzywojennego nie w perspektywie historii literatury lub dziennikarstwa, wyabstrahowanej z ówczesnej realności społecznej, lecz w konfrontacji z nią, z „życiem„ – zwłaszcza z życiem, jak na reportaż przystało, najsłabszych, tych, którzy sami nie potrafią o sobie opowiedzieć. Nie szuka przy tym – jak to najczęściej bywa – tylko „odzwierciedlenia„ czy „obrazu” owego życia w reportażu. Jej ujęcia wynika z bardzo głębokiej refleksji metodologicznej nad naturą i sposobami czytania utworów tego gatunku. Jeśli, mówiąc najkrócej, niezbywalnym wyróżnikiem reportażu jest to, że odnosi się on do wydarzeń i zjawisk realnie istniejących (rekonstruowanych przez autora), i jeśli te wydarzenia i zjawiska – z reguły doniosłe społecznie – mają także inną swoją dokumentację, to nie możemy czytać go tak jak czyta się dzieła fikcji, literatury ”czystej”. Tym bardziej, że jeśli nawet ma ona ambicje literackie, to jednocześnie karmi się pasją publicystyczną, chce brać udział w kształtowaniu rzeczywistości społecznej, mieć wpływ na opinię publiczną, wchodzi w debaty światopoglądowe czy wręcz polityczne, i dopiero w tych kontekstach konkretyzuje swoje sensy.