Sposób na rozwikłanie tajemnic katedr |
Nie tylko wśród mediewistów średniowieczne katedry budzą zachwyt i nie tylko mediewistów zastanawia technika, jaka umożliwiła w owym czasie budowę tak niezwykłych budowli. Więcej wiemy o konstrukcji piramid egipskich, niż o sposobie budowania katedr. Okazuje się, że badacze wzięli sobie owe braki w naszej wiedzy do serca i postanowili sprawdzić, w czym leżał sekret powodzenia budowniczych katedr.
Trzy instytucje - Laboratoire archéomatériaux et prévision de l’altération1, Laboratoire de mesure du carbone 142 oraz „Histoire des pouvoirs, savoirs et sociétés” Uniwersytetu Paryskiego 8 – wspólnie podjęły badania nad zawartością budulca gotyckich katedr francuskich. W interdyscyplinarnych badaniach, wykorzystujących m.in. warsztat archeologiczny, historyczny, chemiczny wykazano, że kamień, z którego składają się katedry, był wzbogacany domieszką żelaza. Stawia to dotychczasowe teorie o budowie katedr w zupełnie nowym świetle.
To, co należało następnie określić, to czas dodawania żelaza – mogło się bowiem okazać, że taki budulec był używany dopiero później w czasie konserwacji lub przebudowy pewnych elementów katedr. Możliwe jednak, że pomysł dodania żelaza narodził się wcześnie i był założeniem pierwotnych planów konstrukcji. Z pomocą naukowcom przyszła oczywiście metoda datowania C14. Rudy żelaza w średniowiecznej Europie były wytapiane w piecach na węgiel. Część zawartości chemicznej węgla była uwalniana i osadzała się w żelazie. Obecnie naukowcy są w stanie wyekstraktować ów węgiel z metalu, i na tej podstawie określić wiek metalu.
Choć metoda nie wydaje się być skomplikowana, przez długi czas, jak informują zachodnie media, nie można było z całą stanowczością określić konkretnej daty. Wspólnym wysiłkiem trzech wymienionych wyżej instytucji udało się uzyskać pełne wyniki, które są pewne. Stwierdzono wobec tego, że żelazo było dodawane do budulca w początkowej fazie budowy katedr w Bourges i Beauvais.
Miejmy nadzieję, że kolejne badania przeprowadzone metodą radiowęglową nad innymi kościołami – na przykład Sainte-Chapelle – jak i badania nad handlem żelazem w imperium Khmerów okażą się równie owocne.
Źródło: Researchers Discover Gothic Cathedrals Blended Iron and Stone
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.