AGAD i stosunki polsko - tureckie |
15 stycznia w Archiwum Głównym Akt Dawnych (Warszawa, Pałac Raczyńskich, ul. Długa 7) odbędzie się otwarcie wystawy i promocja książki „Poseł w drodze. Stosunki turecko-polskie od czasów osmańskich do dnia dzisiejszego”.
Wystawa dotyczyć będzie wspólnych relacji polityczno - społecznych między Rzeczpospolitą i Turcją od czasów osmańskich do współczesności. Uroczystość została zorganizowana w ramach obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Przypomnijmy, że mimo licznych wojen, które Polska toczyła z państwem Osmańskim, to właśnie Stambuł i każdy kolejny sułtan nigdy nie uznali rozbiorów Polski (zniknięcia I RP nie zaakceptowała również Szwajcaria).
Legenda głosi, że przez cały okres zaborów (123 lata) na dworze sułtana stało wolne krzesło czekające na polskiego ambasadora, a przy corocznych prezentacjach dyplomatów dworzanie w Stambule powtarzali: Poseł Lechistanu jeszcze nie przybył. Władca Turcji nakazał przechować klucze do polskiej ambasady w skarbcu sułtańskim. Tuż po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, klucze te sułtan przekazał Polakom.
Wystawa będzie otwarta od 15 stycznia od 16.00 do 20 lutego.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
krotko i na temat