„Kochanek królowej” - Bodil Steensen-Leth - recenzja


Dworskie życie, intrygi, nierząd i swawola stały się drogą do upadku Chrystiana VII Oldenburga i jego żony, królowej Karoliny Matyldy Hanowerskiej.

kochanek-krolowej-b,big,475923Kochanek królowej to bardzo dobra powieść historyczna, która skupia fabułę wokół życia Karoliny Matyldy Hanowerskiej na duńskim dworze oraz choroby psychicznej Chrystiana VII Oldenburga. Jest to kolejna książka wydana przez Wydawnictwo Astra, która pokazuje czytelnikom historię oczami kobiety.

Fabuła dzieła jest dość ciekawa i zachęca do czytania. Autorka pisze lekkim i przystępnym językiem. Dodatkowo cała struktura jest dobrze wizualnie rozwiązana, co jest dużym plusem w oczach czytelników. Lekkość pióra sprawia, że odbiorca szybko chłonie Kochanka królowej.

Steensen-Leth potrafi pięknie budować charaktery bohaterów. To właśnie osobowości poszczególnych osób sprawiają, że dzieło jest ciekawe i wciągające. Postać królowej Matyldy jest niejednoznaczna. Z jednej strony, mamy dziewczynkę, która jest niepewna siebie, pełna kompleksów, ale chcąca spełnić swoje obowiązki jak najlepiej. Z drugiej natomiast mamy egoistyczną kobietę, która jest w stanie poświęcić wszystko ze względu na swoje uczucia do Johanna Struensee.

Ale to nie kobiece postacie są najciekawsze. Najbardziej intrygującymi bohaterami są mężczyźni. Przez pierwszą połowę książki uwagę czytelnika przykuwa król Chrystian. Jego choroba psychiczna, ciągłe zmiany zachowania i przemiany, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, sprawiają, że odbiorca czeka na to, co dalej się zdarzy.

Tytułowy Kochanek to niemiecki doktor Struensee, który jest przebiegły, żądny władzy i ma zmysł wizjonerski. Jego postać jest o tyle ciekawa, że do końca nie jest wiadome, co rzeczywiście jest prawdziwe. To właśnie intrygi i nierząd dziejący się na duńskim dworze doprowadzają wszystkich do upadku.

Na podstawie książki powstał film o tym samym tytle, wyreżyserowany przez Nikolaja Arcela. Znanego z bardzo dobrze przyjętego Millenium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. Ekranizacja dzieła Steensen-Leth pokazuje nieco inaczej całą historię Chrystiana VII i królowej Matyldy oraz doktora Struensee.

To, co zdecydowanie podoba się czytelnikowi, to ciekawie zbudowani bohaterowie, prosty i łatwy w odbiorze język. Bardzo przemyślana jest cała konstrukcja książki, a fabuła to bardzo dobrze przygotowany tekst. Lektura sama w sobie jest intrygująca i wciągająca.

Nie podobało się jednak, iż książka jest wydana w miękkiej oprawie. Czytelnikom również może nie przypaść do gustu brak ilustracji, rycin czy zdjęć. Jednak oba te zarzuty nie są aż tak istotne w percepcji dzieła Steensen-Leth. W moim przekonaniu wartość merytoryczna jest dość niska, co znacząco wpływanie na odbiór lektury przez wymagającego czytelnika.

Kochanek królowej to zajmująca powieść historyczna. Nieszablonowi bohaterowie, przyciągająca fabuła oraz klarowny język tworzą atrakcyjną lekturę. Największym minusem jest jednak niska wartość merytoryczna. Kochanek jest dziełem przeznaczonym dla każdego czytelnika.

Plus:                                                                                                                                              

+ język i styl

+ przemyślany układ

+ kreacja bohaterów

+ fabuła

Minus:

- miękka oprawa

- brak ilustracji

- wartość merytoryczna

Tytuł: Kochanek królowej

Autor: Bodil Steensen-Leth

Wydawca: Wydawnictwo ASTRA

Data wydania: 2014

ISBN: 978-83-89981-64-5

Liczba stron: 340

Oprawa: miękka

Cena: 39,99 zł

Ocena recenzenta: 8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz