Yves Klein – artysta, który wynalazł kolor i malował nagimi modelkami [+18]


Yves Klein to francuski artysta, który zasłynął wynalezieniem i opatentowaniem koloru. Ale nie mniejszą sławę przyniosło mu malowanie swoich dzieł bez użycia pędzla. Jego największe dzieła zostały wykonane przy pomocy nagich ciał modelek.

IKB

International Klein Blue (IKB), bo tak nazywa się ten kolor, to intensywny niebieski stworzony przez Kleina przy współpracy z Eduoardem Adamem. W 1960 r. został opatentowany. Artysta tworzył przede wszystkim dzieła monochromatyczne, przedstawiające daną pracę w jednym kolorze lub jego odcieniach. By stworzyć dzieło potrafił w

W 1962 r. zasłynął pokazem arystycznym, w którym do malowania wykorzystał ciała nagich modelek. Piękne kobiety przy akompaniamencie napisanej przez niego The Monotone Symphony pokryły swoje nagie ciała IKB, a następnie ocierająć się o siebue odbiły je na rozwieszonych płótnach.

Z kolei dwa lata wcześniej zasłynął innym pokazem. Również wykorzystał nagie modelki, których odbicie konturu ciała na płótnie uzyskał pzy pomocy miotacza ognia. W trakie tego występu zadbał nawet o obecność strażaka.

http://www.youtube.com/watch?v=1mJCVM3d7jw

Jego dzieła na aukcjach osiągają dziś ogromne sumy. Na stronie potężnego domu aukcyjnego Christie’s można zobaczyć dzieło FC1 (FIRE COLOR 1) wyceniane na ponad 30 milionów dolarów.

Klein zmarł w wieku zaledwie 34 lat na atak serca. Pomimo tylko kilkuletniej aktywności artystycznej pozostawił po sobie wiele dzieł malarskich, rzeźb, fotografii. Jednak w historii sztuki zapisał się przede wszystkim jako twórca monochromów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz