„Ciemności skryją ziemię” w polskiej telewizji


Film o więźniach obozów koncentracyjnych, wykorzystujący unikalne materiały z ostatnich dni wojny, nosi tytuł „Ciemności skryją ziemię”. Film został nakręcony w 2014 roku przez André Singera. Producentami są Wielka Brytania i Izrael. Prezentowane są w nim po raz pierwszy fragmenty kroniki filmowej Sidneya Bernsteina (1899-1993) z 1945 roku, urzędnika Ministerstwa Informacji Wielkiej Brytanii.

Plakat Night Will Fall, via Filmweb

Plakat Night Will Fall, via Filmweb

W 1945 roku przełożeni zlecili Bernsteinowi zrealizowanie kroniki filmowej, która miała przedstawiać zbrodnie nazistów w obozach koncentracyjnych. Zdjęcia do niej kręcił w 11 obozach koncentracyjnych; były to m. in.: Buchenwald, Dachau i Auschwitz. Autorem tekstu czytanego przez lektora w owej kronice jest Richard Crossman, polityk Partii Pracy i minister w rządach Harolda Wilsona. Alfred Hitchcock, który według pogłosek miał być twórcą tego filmu,  doradzał Bernsteinowi, jak powinien zmontować dokument. Film przeleżał zapomniany na półce siedemdziesiąt lat.

Film miał premierę na festiwalu w Sheffield w czerwcu 2014 roku.

W Polsce wyemitował go Program 2 TVP we wtorek (27 stycznia) o godzinie 22.50. Niebawem zostaną wyemitowane powtórki na kanale 2 TVP oraz TVP Kultura i TVP Historia. „Ciemności skryją ziemię” będzie można obejrzeć w poniedziałek, 23 lutego o godz. 22.50 w TVP2. Następnie, zainteresowanym polecamy seans 4 marca o godz. 20.20 w TVP Kultura oraz 7 marca o godz. 21.40 w TVP Historia.

Więcej na temat tego filmu, który ewidentnie bije rekordy popularności, można poczytać tutaj: Rekord „Ciemności skryją ziemię”. Dlaczego akurat TEN film obejrzały 2 miliony Polaków?

Źródło: Unikal’nye kadry uzhasov konclagerej voshli v novyj film o Holokoste

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Sławek pisze:

    To trzeba zobaczyć!

Zostaw własny komentarz