„W kręgu Wazów. Ludzie i obyczaje” - Bożena Fabiani – recenzja


„W kręgu Wazów. Ludzie i obyczaje” Bożeny Fabiani to pozycja ukazująca Wazów oraz ich dwór od innej, bardziej prywatnej strony. Autorka przybliża nam życie polskiej linii jednego z najbardziej znanych szwedzkich rodów.

w-krgu-wazw_216945Publikacja jest III wydaniem książki, która ukazała się po raz pierwszy w 1996 roku. Jak czytamy we wstępie autorka pierwotnie chciała jedynie rozszerzyć pierwszą wersję pt. „Życie codzienne na Zamku Królewskim za Wazów”. Pojawienie się jednak nowej literatury oraz informacji sprawiło, że powstała nowa, bardziej rozszerzona wersja.

Autorka przedstawia historię polskich Wazów oraz ludzi z ich kręgu. Skupia się nie na polityce, ale na życiu prywatnym, opisuje ich wygląd, a także charakter. Bożena Fabiani w bardzo płynny sposób omawia poszczególne osoby zaczynając od głównej linii rodu kończąc na dwórkach. Jest to niewątpliwie świetne źródło informacji o samych Wazach, ale przede wszystkim osób ich otaczających. Często pojawiają się nieznane czy powielane informacje. Autorka wyjaśnia kwestie, które pozostawały bez odpowiedzi przez wiele lat.

Praca jest podzielona na dwadzieścia cztery rozdziały. Na końcu zamieszczono „Album ilustracji” gdzie znajdziemy zbiór kolorowych fotografii. Jest to znakomite uzupełnienie pracy, w którym nie tylko znajdziemy portrety omawianych osób, ale także przedmioty jak np. naszyjnik Katarzyny Jagiellonki.

Inną zaletą publikacji jest język. Autorka nie używa skomplikowanego słownictwa. Pojawiające się wtrącenia z innych języków zostały przetłumaczone na polski. Największym jednak plusem pracy jest temat, jaki został podjęty. W jednym miejscu mamy omówionych zarówno władców jak i osoby z nimi związane. Bożena Fabiani nie powtarza dobrze znanych informacji. Przedstawia te, które są mało znane (np. stroje, wystrój wnętrz).

Minusem pracy są przede wszystkim czarno-białe zdjęcia. O ile na końcu znajdziemy wspomnianą już wklejkę z kolorowymi ilustracjami, o tyle w środku pracy wszystkie zostały pozbawione barw. Fotografii jest dużo i to oczywiście plus, ale kolory, w jakich są możemy albo się domyślać albo dowiedzieć się z opisu autorki. Jest to wielka szkoda, ponieważ ciemne tła i stroje sprawiają, że obraz zlewa się w całość. Zamieszczenie kolorowych ilustracji w środku książki z pewnością zwiększyłoby jej wartość. Praca nie zawiera również bibliografii. Autorka we wstępie zaznacza, że jest to praca popularna a nie naukowa, niemniej jednak przydałyby się wskazówki bibliograficzne.

Trudna do oceny okazała się narracja. Bożena Fabiani prowadzi swobodny sposób wypowiedzi (i co zaznaczyła we wstępie) dodaje własne uwagi i anegdoty. Nie każdemu taki styl pisania odpowiada, ale jest to kwestia indywidualna, dlatego wydaje się bezsensowne poddawanie tego pod ocenę.

Publikacja jest zdecydowanie godna polecenia. Zawiera szerokie omówienie tematu, choć wiele kwestii musiało zostać skróconych. Autorka przytacza prywatną korespondencję często znajdująca się w zagranicznych archiwach. Podsumowując Bożena Fabiani stworzyła pracę ukazującą życie codzienne Wazów oraz osób z ich kręgu. Gdyby pojawiło się kolejne wydanie z kolorowymi ilustracjami w środku, ale przede wszystkim bez skróconych czy pominiętych informacji, książka byłaby jeszcze lepszym źródłem.

Na plus:

+ szeroki zakres tematu

+ przystępny język

+ kolorowa wklejka z ilustracjami na końcu książki

Na minus:

- brak bibliografii

- czarno-białe zdjęcia

Tytuł: W kręgu Wazów. Ludzie i obyczaje

Autor: Bożena Fabiani

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Rok wydania: 2014

ISBN: 978-83-01-17806-2

Liczba stron: 375

Oprawa: miękka

Cena: ok. 30 zł

Ocena recenzenta: 7/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz