Katarczycy znowu kupują - tym razem Gauguina


Za kwotę prawie 300 milionów dolarów sprzedano znajdujący się w prywatnych zbiorach w Szwajcarii obraz Paula Gauguina „Nafea faa ipoipo?„ - Kiedy wyjdziesz za mąż?” Według dostępnych informacji szczęśliwy nabywca pochodzi z Kataru. Dzieło Gauguina stało się właśnie jednym z najdrożej sprzedanych obrazów pochodzących z prywatnej kolekcji.

Paul Gauguin - Nafea faa ipoipo

Paul Gauguin - Nafea faa ipoipo

Według dziennika The New York Times arcydzieło Gauguina pochodzące z 1892 roku sprzedał były pracownik domu aukcyjnego Sotheby’s Rudolf Staechelin, który mieszka w Bazylei. Do założonej przez niego rodzinnej fundacji należy ponad 20 niezwykle cennych dzieł sztuki z okresu impresjonizmu i postimpresjonizmu. Obraz Gauguina przez ostatnie pół wieku można było podziwiać w muzeum sztuki w Bazylei, dokąd go wypożyczono.

Według dostępnych informacji dzieło Gauguina stało się właśnie najdrożej sprzedanym obrazem w historii. Do tej pory rekord ten należał do arcydzieła Paula Cezanna „Gracze w karty”, które w kwietniu 2011 roku zostało według nieoficjalnych informacji kupione przez rodzinę katarskiego emira za kwotę przekraczającą 250 milionów dolarów. Dzieło Cezanna także znajdowało się w prywatnym zbiorze.

Według dziennika The New York Times, który powołuje się na opinię dwóch handlarzy dzieł sztuki, olej spod pędzla Gauguina trafił w katarskie ręce. „Nie potwierdzam ani nie zaprzeczam” – stwierdził dotychczasowy właściciel obrazu. Kierownictwo muzeum sztuki w Dausze również nie udzieliło w tej sprawie żadnych informacji. Sprzedaż potwierdził jedynie burmistrz Bazylei Guy Morin, który żałuje, że miejscowe muzeum straciło obraz.

W ten sposób najprawdopodobniej Katar zyskał za niespotykanie wysoką sumę kolejne arcydzieło spod pędzla europejskiego mistrza.

Staechelin wyjawił, że jego rodzina podjęła decyzję o zakończeniu wypożyczenia obrazu bazylejskiemu muzeum z powodu sporu dotyczącego warunków na jakich miałoby się ono dalej odbywać.

Wyjątkowo cenną kolekcję dzieł sztuki zdołał zgromadzić jego dziadek i imiennik Rudolf Staechelin, który zajmował się sprzedażą dzieł sztuki, przyjaźnił się on także z wieloma artystami. Większość dzieł zakupił w czasie I wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Staechelin był doradcą brazylijskiego muzeum. Po jego śmierci w 1946 roku instytucja ta przejęła na zasadzie wypożyczenia zgromadzoną przez niego kolekcję obrazów.

Kierownictwo bazylejskiego muzeum stwierdziło jedynie, iż boleśnie przekonało się o tym, że wypożyczenie to jednak tylko wypożyczenie, które w każdej chwili może się skończyć.

Źródło: Gauguinův obraz Kdy se vdáš? prodán za 7,3 miliardy. Rekord

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz