Bezcenny skarb znaleziony u wybrzeży Izraela


Płetwonurkowie znaleźli u wybrzeży Izraela około 2000 złotych monet pochodzących sprzed ponad tysiąca lat. Jest to największe jak dotychczas znalezisko tego rodzaju odkryte w basenie Morza Śródziemnego. Skarb waży 9 kilogramów, a izraelskie władze uznają go za tak cenny, iż nie sposób ustalić jego wartość.

Płetwonurkowie natrafili na monety w trakcie eksploracji pozostałości starego portu w Cezarei. Początkowo wyciągnęli oni na powierzchnię tylko kilka monet, aby o nietypowym znalezisku poinformować instruktora klubu płetwonurkowego.

Wezwani na miejsce eksperci znaleźli na miejscu 2000 monet różnej wartości, które były w obiegu w czasach, gdy na terenie Afryki północnej rządzili Fatymidzi. Dynastia kalifów zakończyła swoje panowanie w 1171 roku. W miejscu, gdzie odkryto monety, będą prowadzone dalsze prace archeologiczne, które mają pomóc w ustaleniu bliższych informacji na temat pochodzenia monet.

„W tym miejscu znajduje się prawdopodobnie wrak statku, którym transportowano do Egiptu pieniądze zebrane z podatków. Jest także możliwe, iż monety miały zostać przeznaczone na wypłacenie żołdu Fatymidom, którzy bronili Cezarei.”- stwierdził, Kobi Szarvit, szef oddziału archeologii w izraelskim instytucie zajmującym się ochroną zabytków.

Szarvit stwierdził także, iż nie można wykluczyć, że monety znajdowały się na wielkim statku handlowym, którego załoga trudniła się handlem z okolicznymi miastami portowymi. Warto także wspomnieć, iż łączna masa znalezionych monet wyniosła aż 9 kilogramów, a wartość historyczna takiego znaleziska jest nie do przecenienia.

Źródło: Poklad nevyčíslitelné hodnoty. Izraelci našli devět kilo zlatých mincí

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz