Konferencja naukowa: „Przeobrażenia świata. Społeczeństwa w XIX w.”


Sekcja Historii XIX Wieku Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego organizuje Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową „Przeobrażenia świata. Społeczeństwa w XIX w.”, która odbędzie się w dniach 16-17 kwietnia 2015 r. w Krakowie.

UJChcielibyśmy wspólnie postarać się uchwycić przemiany, które zaszły bądź to w samych społeczeństwach, bądź zachodząc na innych płaszczyznach, takich jak polityka, nauka, kultura, szczególnie silnie oddziaływały na zbiorowości w XIX w. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przyczyni się do szerszej refleksji nad dynamiką przemian społecznych w długim XIX w., od wybuchu rewolucji francuskiej począwszy aż do zakończenia I wojny światowej.

Proponowane panele:

  1. Mentalność, zwyczaje, rytuały – przedmiotem zainteresowania stałyby się wszelkie przemiany w mentalności, obyczajach, pewnych zbiorowych tradycyjnych obrzędach czy rytuałach, które zachodziły w społeczeństwach w XIX w. Szczególnie zależałoby nam na obrazie tych przemian oczami jednostki, a więc obserwacjach zawartych przede wszystkim w memuarystyce i epistolografii; ważna byłaby również analiza refleksji pisarzy, filozofów, artystów.
  2. Para, szybkość, społeczeństwo – obiektem zainteresowania stałby się wpływ różnych odkryć naukowców i wynalazców, jak i rozwoju technicznego na społeczeństwa, a także reakcja tychże społeczeństw na przemiany na polu techniki, medycyny, odkrycia geograficzne itd.
  3. Państwo, społeczeństwo, polityka – przedmiotem analizy stałaby się polityka państw wobec swoich mieszkańców, ustawodawstwo socjalne, a także wpływ przemian politycznych na społeczeństwa w XIX w. Istotne byłaby także postawa samych społeczności i ich reakcja na politykę swych państw, prawo, przeobrażenia polityczne.

Zgłoszenia należy wysłać do 8 marca 2015 r. Do zgłoszenia należy dodać formularz zgłoszeniowy i odesłać go na adres sekcjahistoriixixwiekuknhsuj@gmail.com. Opłata konferencyjna wynosi 40 zł (plus 40 zł za ewentualny nocleg).

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem:

http://chomikuj.pl/autokrator/formularz_konferencja_spo*c5*82ecze*c5*84stwa_XIX,4435232732.docx

Zaproszenie dostępne pod adresem:

http://chomikuj.pl/autokrator/Zaproszenie_Przeobra*c5*bcenia,4435301468.pdf

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz