„Szczekaczka imperialistów” czyli Radio Wolna Europa


Sekcja polska Radia Wolna Europa powstała w 1952 roku, jej dyrektorem został Jan Nowak Jeziorański (1952 - 1976), głównym zadaniem rozgłośni było ukazywanie prawdy o systemie komunistycznym w PRL. RWE było najchętniej słuchaną rozgłośnią w Polsce. Władze usilnie starały się zagłuszyć audycje, nigdy jednak nie udało się w pełni odciąć Polaków od sygnału stacji.

Propaganda PZPR uderzała w RWE gdyż był to czynnik antykomunistyczny, którego nie mogła kontrolować. Właśnie to medium w największym stopniu szkodziło polityce komunistów, gdyż tam mówiono o kłamstwach PZPR, zbrodniach ZSRR i wszystkim co władze starały się „zamieść pod dywan”. Tam ujawniano afery i tajemnice partii. O kulisach rządów „jednej słusznej partii” mówił Józef Światło, który jako zagrożony represjami człowiek reżimu, zbiegł na stronę zachodu w Berlinie.

Audycje archiwalne z Józefem Światło na temat bezpieki i partii można posłuchać tu: http://www.polskieradio.pl/68,Radia-Wolnosci

Do końca PRL władze atakowały RWE za pośrednictwem propagandy wizualnej, która miała przekonać społeczeństwo, że to głos „imperializmu amerykańskiego” lub „rewizjonistów faszystowskich” etc. Złośliwe karykatury zamieszczano w prasie kontrolowanej przez partię, na ulicach rozklejano plakaty, drukowano masy broszur „uświadamiających” słuchaczy RWE. Polska sekcja Radia Wolna Europa nadawała z Monachium od 1952 do 1994 roku, jej ostatnim dyrektorem był Piotr Mroczyk (1989 - 1994).

Poniżej prezentujemy wybrane karykatury, którymi PZPR starała się zwalczać RWE (z prasy oraz plakaty). Informujemy również, że co poniedziałek będziemy zamieszczać materiały na temat propagandy z różnych okresów historycznych. Zatem następny zestaw tekstu i obrazów zamieścimy w poniedziałek 2 marca 2015 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Nadobre pisze:

    Fajny cykl 🙂

Zostaw własny komentarz