„Karbala”. Film o największej polskiej bitwie od czasów II wojny światowej


Karbala to film, którego scenariusz oparto na historii, która wydarzyła się w 2004 r. w irackiej Karbali. Grupa 50 polskich i bułgarskich żołnierzy przez 3 doby broniła ratusza przed napastnikami z Al-Kaidy i As-Sadry. Była to największa polskia bitwia od czasów II wojny światowej.

NEXT FILM Sp. z o.o.

Kadr z planu zdjęciowego / fot. NEXT FILM Sp. z o.o.

To były cztery dni piekła… Irackie miasto Karbala. 2004 rok, środek wojny w Zatoce Perskiej. Zaczyna się ważne muzułmańskie święto Aszura. Bojówki Al-Kaidy i As-Sadry atakują miejscowy ratusz City Hall – siedzibę lojalnych władz i policji, w którym przetrzymywani są też aresztowani terroryści. Ich kolejne wściekłe ataki odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, którzy mają zapasy jedzenia oraz broni jedynie na 24 godziny walk. Tracą kontakt z bazą, nie wiadomo, kiedy dotrze wsparcie. Wystrzelawszy niemal całą amunicję, na racjach głodowych, zabijają ponad stu napastników, nie tracąc ani jednego żołnierza. Wygrywają największą polską bitwę od czasów II wojny światowej.

Konsultantem merytorycznym filmu jest podpułkownik Grzegorz Kaliciak. To on w 2004 roku dowodził obroną City Hall. Jest pierwowzorem głównego bohatera filmu, którego gra Bartłomiej Topa. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Obrony Narodowej. Producentem jest Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie, a koproducentem jest Agora S.A. i bułgarski producent Miramar Films. Film jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za dystrybucję odpowiada Next Film.

Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz
Scenariusz: Krzysztof Łukaszewicz
Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
Muzyka: -
Czas: -
Premiera: 2015 (Polska i świat)

Obsada: Bartłomiej Topa (kapitan Kalicki), Antoni Królikowski (sanitariusz Kamil), Tomasz Schuchardt (porucznik Sobański), Leszek Lichota (kapral „Mały”), Mikołaj Roznerski, Michał Rolnicki, Michał Żurawski (sierżant Waszczuk), Jakub Wieczorek, Piotr Żurawski (Waszczuk), Piotr Głowacki, Łukasz Simlat.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Jark pisze:

    Scenariusz jak dla helikoptera w ogniu. Ciekawe czy dobry będzie film.

    • Milsz pisze:

      Obawiam się, że to może być film na poziomie filmu telewizyjnego... A nie „Helikoptera w ogniu”, a fabuła ma potencjał.

Zostaw własny komentarz