Odkryto starożytne świątynie, w których przepowiadano przyszłość


Odkrycia dokonano w górskiej twierdzy Gegharot w Armenii. Trzy odkryte świątynie mają ponad 3000 lat. Archeolodzy twierdzą, że świątynie te były prawdopodobnie używane do wieszczenia.

Fotografia przedstawiająca odkrytą świątynię; Fot. Professor Adam Smith

Fotografia przedstawiająca odkrytą świątynię; Fot. Professor Adam Smith

W każdej świątyni znajduje się gliniana misa wypełniona popiołem oraz naczynia ceramiczne. Wśród odnalezionych przedmiotów znajdują się posążki bóstw wykonane z gliny, pieczęcie, kadzielnice oraz kości zwierzęce pokryte znakami. Archeolodzy uważają, że na sam akt wieszczenia składało się prawdopodobnie spożywanie wina oraz palenie substancji w kadzidle, co pozwalało władcom oraz wieszczom na lepsze postrzeganie świata.

Adam Smith i Jeffrey Leon piszą w swoim artykule, że wieszczenie zakłada istnienie różnorodnych ścieżek, zarówno w przeszłości, teraźniejszości, jak i przyszłości. Taki stan daje możliwość zmiany wydarzeń. Smith jest profesorem na Uniwersytecie Cornella, a Leon absolwentem tej uczelni.

Forteca Gegharot jest jedną z kilku twierdz wybudowanych w Armenii w tym czasie. Zdaniem Smitha i Leona, wynika z tego, że ich budowanie było skoordynowane, więc można twierdzić, że w owym czasie w Armenii funkcjonował spójny byt państwowy. W wywiadzie dla Live Science Smith stwierdził, że twierdza w Gegharot mogła być używana przez władców jako centrum kultu. Niestety, nazwa tego państwa i władców pozostają nieznane, ponieważ ludy tej części Armenii nie znały jeszcze pisma.

Według dowodów odnalezionych przez Smitha oraz Leona, w Gegharot istniały trzy odrębne formy wieszczenia. Jedną z form było wróżenie z kłykci krów, owiec i kóz. Kłykcie, które były pokryte różnymi znakami lub były przypalone, były rzucane niczym kości do gry. Strona, która była na wierzchu – przypalona albo pokryta znakami – oznaczała inną interpretację przyszłości.

Kolejną formą przewidywania przyszłości, która była praktykowana w Gegharot, było przewidywanie przyszłości za pomocą kamieni. W misie w jednej z kaplic odnaleziono 18 małych kamieni. Smith i Leon twierdzą, że zostały one wybrane ze względu na ich gładką powierzchnię, okrągły kształt i kolory: od czarnego, odcieni szarego, po biały, zielony i czerwony. Nie wiadomo w jaki sposób były one wykorzystywane do przewidywania przyszłości.

W jednej ze świątyń archeolodzy odkryli obiekt przeznaczony do zboża na mąkę. Stosowana była prawdopodobnie do aleuromancji – przewidywania przyszłości za pomocą ciasta lub mąki. Mąka nie była wykorzystywana do pieczenia chleba, ponieważ nie znaleziono w tym miejscu pieca do pieczenia chleba. Misa na pewno była używana do wypiekania kulek z ciasta, ale a pewno nie do pieczenia chleba. Odnaleziono również pieczęcie, które umożliwiały odciskanie znaków na wypieczonym cieście.
Zarówno świątynie, jak i forteca, były używane przez około 100 lat, czyli do momentu, gdy zostały zniszczone. W tym okresie istniało wiele państw w południowym Kaukazie, które prowadziły ze sobą wojny.

Wykopaliska są wynikiem inicjatywy amerykańsko-armeńskiego projektu. Zachodnia świątynia tarasowa została odnaleziona w 2003, zachodnia świątynia w cytadeli w 2008, a wschodnia w 2010 i 2011.

Źródło: Ancient Shrines Discovered

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Jark pisze:

    „na sam akt wieszczenia składało się prawdopodobnie spożywanie wina oraz palenie substancji w kadzidle” dziś po tym też się wieszczy 😀

Zostaw własny komentarz