Naukowcy potwierdzają: Odnalezione szczątki należą do Miguela Cervantesa


Szczątki odnalezione pod koniec stycznia w krypcie madryckiego klasztoru trynitarzy należą do Miguela Cervantesa. Poszukiwania ostatków pisarza tworzącego w czasie złotego wieku hiszpańskiej literatury rozpoczęto wiosną zeszłego roku. Pod koniec stycznia tego roku archeologom udało się znaleźć w krypcie klasztornego kościoła trynitarzy bosych trumnę z inicjałami M.C.

Trumna z inicjałami M.C., fot. Ayuntamiento de Madrid

Trumna z inicjałami M.C., fot. Ayuntamiento de Madrid

Poza szczątkami autora w krypcie znajdowały się też kości należące do dziewięciu innych osób. „Po analizie wszelkich informacji, można stwierdzić, iż wśród fragmentów szkieletów, które odkryliśmy pod podłogą kościoła Trynitarzy, znajdują się szczątki Miguela Cervantesa”, stwierdził szef zespołu badaczy, Franciscoo Etxeberria, w czasie zorganizowanej 18 marca konferencji prasowej.

Naukowcy sądzą, że niektóre z odnalezionych fragmentów kości należą do żony Cervantesa. Archeologowie zaznaczają jednak, iż oddzielenie kości pisarza od szczątków innych osób będzie bardzo skomplikowane, ponieważ część z ich jest w zbyt złym stanie, aby można było poddać je dokładnym badaniom DNA.

Według rzecznika prasowego madryckiego ratusza po zakończeniu wszelkich badań szczątki Miguela Cervantesa zostaną „z wszelkimi honorami” złożone z powrotem w miejscu, w którym je odnaleziono. W planach jest także budowa nowego sarkofagu dla szczątków pisarza. W przyszłym roku, z okazji czterysetnej rocznicy śmierci autora, miejsce jego spoczynku zostanie po raz pierwszy otwarte dla szerszej publiczności.

Źródło: Ostatky nalezené v Madridu patří spisovateli Cervantesovi. Byl pohřben s manželkou

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz