Pamiątki po nazistach w argentyńskiej dżungli


Ruiny budynków należących niegdyś do nazistów oraz kilka ich rzeczy znaleźli archeolodzy z uniwersytetu w Buenos Aires. Badania były prowadzone w parku w prowincji Misiones.

Prowincja Misiones na mapie, CC BY-SA 3.0

Prowincja Misiones na mapie, CC BY-SA 3.0

Archeolodzy odkryli trzy budynki zniszczone przez ząb czasu. Znajdują się
w miejscu trudno dostępnym oraz niezamieszkałym. Znalezione tam rzeczy wskazują na pobyt nazistowskich zbiegów - są to bowiem niemieckie marki z lat 1938 - 41 oraz fragment talerza porcelanowego z napisem „Wykonano w Niemczech”.

Prowincja Misiones to północna Argentyna. Zajmuje obszar o powierzchni 29803 kilometrów kwadratowych Graniczy z Paragwajem. W czasach prekolumbijskich zamieszkiwali ją Indianie z plemienia Guarani. Pierwszym Europejczykiem, który postawił na niej stopę, był Sebastian Cabot, włoski odkrywca w służbie angielskiej oraz hiszpańskiej.

Po drugiej wojnie światowej w Argentynie schroniło się wielu nazistów. Byli wśród nich m. in. Adolf Eichmann (koordynator i główny wykonawca planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej; w 1960 roku agenci Mossadu uprowadzili go do Izraela, gdzie został osądzony), Josef Mengele (lekarz przeprowadzający zbrodnicze eksperymenty w obozie w Oświęcimiu) oraz Ante Pavelic (przywódca Niepodległego Państwa Chorwackiego, kolaborant hitlerowskich Niemiec).

Źródło: N. Demidyuk, V argentinskikh dzhunglyakh najdeny sekretnye bunkery nemeckikh natsistov

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz