Wielkanocne zwyczaje w Europie


Wielkanoc to najważniejsze chrześcijańskie Święto, przypadające zawsze w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca jest symbolem odradzającego się życia. Polska tradycja jest bogata w liczne obrzędy i zwyczaje. W niniejszym krótkim zestawieniu przyjrzyjmy się, jakie zwyczaje wielkanocne mają mieszkańcy innych krajów.

Austria

Zwyczaje świąteczne w Austrii są nieco inne niż w Polsce. Najbardziej znanym z nich jest szukanie koszyczków wypełnionych słodyczami oraz malowanymi jajami, które odbywa się w niedzielę. Popularna jest również zabawa polegająca na tłuczeniu pisanek. Wygrywa osoba, której jajko pozostanie całe. Od Wielkiej Środy do Wielkiego Piątku odbywają się w całej Austrii misteria pasyjne oraz wystawiane szopki wielkopostne. Ulicami miast i wsi przechadzają się chłopcy z drewnianymi kołatkami mającymi zastępować dźwięk dzwonów, które rozbrzmią dopiero w sobotę. Jak nakazuje tradycja, w Wielki Czwartek obowiązuje ścisły post, obowiązkowo należy jednak zjeść coś zielonego. Wielką atrakcją są jarmarki wielkanocne. Niektóre z nich, jak wiedeński Kalvarienbergmarkt, szczycą się ponad 350-letnią tradycją.

Paskkarringar_1958,_2008

Wielkanocne Czarownice w 1958 i 2008 roku.

Szwecja

Jednym z sygnałów zbliżających się Świąt są gałązki z ozdobione kolorowymi piórkami (påskris), będące symbolem wielkanocnej palmy. W Szwecji nie ma tradycji obdarowywania się prezentami, jednakże dzieciom daje się jaja wypełnione słodyczami. Najczęściej dostają je od członków rodziny oraz sąsiadów, jeśli zapukają do ich drzwi w stroju czarownicy. Dlaczego akurat w tym przebraniu? Wedle ludowych wierzeń, czarownice siadały na miotle i leciały do Blåkulla, żeby odprawić sabat z diabłem. Wylatywały w Wielki Czwartek a wracały w Wielkanoc. Dlatego dziewczynki przebierają się za czarownice właśnie w czwartek. W Szwecji zwyczaj wysyłania wielkanocnych kartek nie jest szczególnie popularny.

easter-656682_640Hiszpania

Wielkanoc jest najważniejszym świętem na Półwyspie Iberyjskim. Od Niedzieli Palmowej aż do Wielkanocy, na ulicach hiszpańskich miast pojawiają się tzw pasos czyli ogromne platformy, przedstawiające sceny religijne i towarzyszące im zakapturzone twarze grzeszników, pokutujących za całoroczne złe uczynki i niosących ciężkie platformy z posągami świętych. W zależności od regionu sposób obchodów Męki Pańskiej przybiera zupełnie inny charakter. Na północy kraju Święto Wielkanocy obchodzone jest w ciszy i skupieniu, podobnie jak ma to miejsce w Polsce, natomiast południe Hiszpanii świętuje ze znacznie większym przepychem.

kaboompics.com_Little Lindt  gold Easter BunniesNiemcy

Wielki Piątek w Niemczech nie jest dniem ścisłego postu, tak jak jest w polskim zwyczaju. Jest to dzień wolny od pracy, podczas którego odbywają się w Kościołach nabożeństwa, a po nich spotkania z księdzem, w czasie których wspólnie spożywany jest symboliczny posiłek składający się z wody, chleba i wina. Nieznany jest również zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. W niektórych częściach Niemiec święcony jest ogień ze świecy paschalnej, którą zabiera się następnie do domu i zapala podczas spożywania posiłków. Przemijającym zwyczajem jest wspólne rodzinne palenie ogniska świątecznego mającego symbolizować pożegnanie zimy i gotowość na przybycie wiosny. W Niedzielę Wielkanocną rozgrywana jest zabawa zwana potocznie szukaniem „zajączka”, podczas której dzieci poszukują ukrytych w ogrodzie lub mieszkaniu małych prezentów, kolorowych jajek lub czekoladowych zajączków. Niemcom nieznany jest również  popularny w naszym kraju śmigus-dyngus i zwyczaj polewania panien wodą w Lany Poniedziałek. U naszych zachodnich sąsiadów świątecznymi dekoracjami są „bukiety wielkanocne”, czyli gałązki o zielonych listkach udekorowane wiszącymi kolorowymi pisankami lub wydmuszkami.

Francja

Wielkanoc w tym kraju nie jest obchodzona tak uroczyście jak w Polsce i traktowana jest bardziej jak wakacje niż wielkie, religijne Święto. Restauratorzy prześcigają się w przygotowaniu wyśmienitych posiłków, a Francuzi, którzy nie wyjechali na urlop poza miasto, spędzają ten czas wśród znajomych. Wielkanocny poranek to wielkie poszukiwanie czekoladowych smakołyków, ukrytych przez rodziców w zakątkach mieszkania czy w ogrodzie. Przez całe święta we francuskich miastach organizowana jest zabawa „Chasse aux oeufs” (Polowanie na jajka).

jajka

Bułgaria

Większość Bułgarów jest wyznania prawosławnego. Święta Wielkanocne zaczynają się tydzień przed dniem Wielkiej Nocy w sobotę. Jest to tak zwalany Lazar, Lazarowden lub Lazarowa sobota, która upamiętnia wskrzeszenie Łazarza. Tego dnia dziewczęta ubierają się w tradycyjne kolorowe stroje i wykonują obrzędowe tańce. Panienki, które w bliskiej przyszłości mają brać ślub, wykonują dodatkowo taniec obrzędowy zwany „buenec. Wierzy się, że tam, gdzie dziewczęta tańczyły i śpiewały, będzie panował urodzaj. Obchody kolejnego dnia przypominają polską Noc Świętojańską. Po uroczystej mszy w niedzielę przed Wielkanocą (zwaną Cwetnicą lub Wrybnicą), podczas której święci się wianki, nadchodzi czas na „kumiczeneto. Dziewczęta idą nad wodę, do której wrzucają wianek, chleb lub bukiecik. Ta, której wianek porwany zostanie najszybciej przez rzekę i wypłynie jako pierwszy, miała jako pierwsza wyjść za mąż. Tego dnia Bułgarzy wybierają się do cerkwi i po liturgii otrzymują święcone gałązki wierzby, z których następnie robi się wianki i dekoruje się nimi drzwi wejściowe do domów. Mają one chronić przed chorobami i nieszczęściami. Gałązki wierzby symbolizują gałązki palmy i oliwy, którymi był witany Chrystus w Jerozolimie.

Tydzień przed Wielkanocą nazywany jest w Bułgarii „strastna sedmica„, co oznacza tzw. tydzień męki, podczas którego nie spożywa się żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym również np. masła i jaj. Według tradycji w Wielki Czwartek nie wykonuje się żadnych ciężkich prac domowych, a w zamian za to maluje się jaja. W piątek zwykły post przekształca się w „srogi„ post. Tego dnia do cerkwi zanosi się kwiaty „gospodni kitki„ (boże bukieciki), które potem się suszy. W Wielką Sobotę  kobiety przędzą wierząc, że dzięki temu przyszły rok będzie urodzajny. Tego dnia idzie się również na cmentarz, kadzi mirrą groby bliskich, a także rozdaje napotkanym ludziom jajka, kozunak i żyto. Wierzy się, że dzięki temu Bóg odpuszcza grzechy winnym. W nocy idzie się do cerkwi i o godzinie 24:00 duchowni ogłaszają, że Chrystus zmartwychwstał. W tym momencie wierni zaczynają stukać się pomalowanymi jajkami. Zgodnie z tradycją jedna osoba wypowiada przy tym „Christos Woskrese!”, a druga odpowiada jej „Wo istina Woskrese”, co możemy przetłumaczyć ”Chrystus zmartwychwstał” – ”Zaprawdę zmartwychwstał”. W Bułgarii popularny jest przedstawiony wcześniej zwyczaj stukania się jajkami, który trwa przez kolejne 40 dni, rozpoczynając od wielkanocnej niedzieli. Tradycyjne jajka wielkanocne są farbowane, przeważnie w odcieniach czerwonych, i dodatkowo umieszczane są na nich ozdoby.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. mokar pisze:

    Bulgarskie zwyczaje podobaja mi sie nanajbardziej

Zostaw własny komentarz