Kultura w budowie. Zobacz jakie muzea zostaną wkróce otwarte w Polsce [zdjęcia]


Jeszcze w tym roku w Polsce zostaną otwarte nowe muzea: Emigracji w Gdyni, Śląskie w Katowicach, Piernika w Toruniu i Katyńskie w Warszawie. Jednak to nie koniec, bo w najbliższych latach powstaną kolejne nowoczesne muzea. Wybór największych inwestycji prezentuje poniżej.

Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum powstaje w ważnym i symbolicznym dla polskiej emigracji miejscu. To właśnie przez Dworzec Morski począwszy od lat 30. XX wieku przeszły tysiące Polaków, którzy opuszczali kraj na legendarnych transatlantykach – na czele z m/s Batory.

Muzeum Emigracji w Gdyni przybliży historię emigracji z ziem polskich od XIX wieku. Ekspozycja pokaże różne powody opuszczania kraju w różnych okresach: od politycznych przyczyn „Wielkiej Emigracji” do ekonomicznych podczas rewolucji przemysłowej i masowe wyjazdy przełomu XIX i XX wieku. Poznać będzie można polskie społeczności w USA i Brazylii na początku XX wieku, wyjazdy zarobkowe w II Rzeczypospolitej, dramatyczne losy Polaków podczas i po II wojnie światowej, aż po emigrację najnowszą – po 2004 roku. Oficjalne otwarcie Muzeum nastąpi 16 maja 2015 r.

Muzeum Historii Polski w Warszawie

Muzeum Historii Polski projekt 3

Wystawa stała Muzeum Historii Polski / fot. WWAA Pracownia Projektowa Marcin Mostafa i Platige Image sp. z o.o.

Muzeum Historii Polski

Wystawa stała Muzeum Historii Polski / fot. WWAA Pracownia Projektowa Marcin Mostafa i Platige Image sp. z o.o.

W 2009 r. w drodze międzynarodowego konkursu wyłoniono projekt nowego budynku autorstwa pracowni Paczowski et Fritsch z Luksemburga. Muzeum ma powstać nad Trasą Łazienkowską, przy placu Na Rozdrożu i Zamku Ujazdowskim. Dwa lata później rozstrzygnięto inny konkurs, tym razem na koncepcję wystawy stałej. Wygrała WWAA Pracownia Projektowa Marcin Mostafa i Platige Image sp. z o.o., proponując odważny scenariusz. Centralnym punktem każdej epoki ma być tzw. gniazdo pamięci – czyli przełomowe wydarzenia historyczne przedstawione w formie instalacji multimedialnej. Jednak w 2015 r. zdecydowano, iż muzeum powstanie w Cytadeli Warszawskiej. Konkursowa wystawa ma zostać zaadaptowana do zmienionej siedziby. Oficjalne otwarcie Muzeum planowane jest na rok 2018.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Wizualizacja Muzeum II Wojny Światowej, Studio Architektoniczne "Kwadrat"

Wizualizacja Muzeum II Wojny Światowej / fot. Studio Architektoniczne „Kwadrat”

468969cfeeb2477d8870e740571b225c

Wizualizacja wystawy głównej, blok „Groza wojny” / fot. Tempora S.A.

Projekt budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku został wybrany w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Budynek Muzeum ma zajmować powierzchnię około 23 tysięcy m2. Na wystawę główną przeznaczono obszar około 5 tysięcy m2. W nowoczesny sposób ma ona prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki i przede wszystkim — przeżyć zwykłych ludzi. Wystawę będą tworzyły trzy bloki narracyjne: Droga do wojny, Groza wojny oraz Długi cień wojny. Oficjalne otwarcie Muzeum planowane jest na rok 2016.

Muzeum Katyńskie w Warszawie

Muzeum Katyńskie w Warszawie / fot. muzeumkatynskie.pl

Muzeum Katyńskie w Warszawie / fot. muzeumkatynskie.pl

W Cytadeli zostaną m.in. odrestaurowane i zaadaptowane zabytkowe budowle: Kaponiera, Bateria Barkowa  i Brama Nowomiejska od strony ul. Jeziorańskiego. Dokumentację projektową prac budowlanych przygotowywała warszawska pracownia Brzozowski Grabowiecki Architekci Sp. z o.o. Wykonawcą będzie spółka PBM Południe S.A. Planowany koszt budowy Muzeum Katyńskiego to ok. 87,5 mln zł. Oficjalne otwarcie Muzeum planowane jest na rok 2015.

Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie

Rewitalizacja terenów po dawnej fabryce wódek Koneser na warszawskiej Pradze / fot. materiały inwestora

Rewitalizacja terenów po dawnej fabryce wódek Koneser na warszawskiej Pradze / fot. materiały inwestora

Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie

Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie / fot. materiały inwestora

Niegdyś w Wytwórni „Koneser” produkowano Wyborową, Luksusową czy Żytniówkę. Teraz BBI Development kosztem kilkudziesięciu milionów złotych stworzy unikatowe muzeum, które może okazać się wielkim hitem. Będzie elementem kompleksu luksusowych apartamentów i biur, które buduje w tym miejscu deweloper.

Ekspozycja MPW podzielona będzie na kilka tematycznych sal, opowiadających m.in. o początkach i historii gorzelnictwa w Polsce, czy obecności wódki w kulturze. W muzeum poznamy także dokładnie, jak przebiega proces produkcji tego alkoholu.

Muzeum Ruchu Harcerskiego

Muzeum Ruchu Harcerskiego w Krakowie

Muzeum Ruchu Harcerskiego w Krakowie

Na krakowskich Klinach przy ul. Fortecznej w dawnym forcie nr 52 „Borek” powstanie Muzeum Ruchu Harcerskiego. W jego obrębie znajdzie się też miejsce na pole biwakowe, amfiteatr oraz ścianki wspinaczkowe.

Muzeum Śląskie w Katowicach

fot.-sonia-szelag_pop

Muzeum Śląskie w Katowicach / fot. Sonia Szeląg

Wystawa stała w Muzeum Śląskim / fot. AdVenture

Wystawa stała w Muzeum Śląskim / fot. AdVenture

plansza03_pop

Wystawa stała w Muzeum Śląskim / fot. AdVenture

Nowy kompleks budynków Muzeum Śląskiego, znajdujący się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, wraz z innymi powstającymi tutaj instytucjami będzie tworzyć Strefę Kultury – nowe centrum życia kulturalnego miasta. Powierzchnia użytkowa wynosi prawie 25 tys. m², a wystawiennicza 6 tys. m².

Scenariusz wystawy ma opowiadać, także po Śląsku, historię ziem, odwołując się do wielonarodowościowych korzeni mieszkańców tego regionu, jednocześnie prezentując kształtowane przez lata dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska. Wystawa będzie dostosowana do wymagań osób niepełnosprawnych, potrzeb dzieci, nowocześnie tworząc relację obiekt - jego interpretacja. Otwarcie nowej siedziby Muzeum Śląskiego nastąpi 26 czerwca 2015 r.

Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzuem Toruńskiego Piernika

Muzuem Toruńskiego Piernika

Ekspozycja wystawy zajmie trzy kondygnacje budynku. Na parterze znajdą się sale wystawowe i warsztatowe, w których odbywać się będzie wypiek dekoracyjnych pierników ozdobnych z oryginalnego ciasta. Na drugim piętrze mieścić się będzie część administracyjna, magazyny muzealne  i sala wystaw czasowych, a na samej górze budynku znajdzie się taras z widokiem na fabryczny komin. Turyści będą mogli na miejscu kupić pierniki i związane z nimi pamiątki.

Na potrzeby muzeum została zaadaptowana kamienica, w której 250 lat temu powstała manufaktura pierników rodziny Weese. W kolejnych zakład został przeszktałcony w nowoczesną fabrykę, która jako pierwsza w Toruniu produkowała pierniki maszynowo. W okresie PRL firma została upaństwowiona i zamieniona w Fabrykę Cukierniczą Kopernik, która miała wyłączność na produkcję toruńskich pierników. Po 1989 r. w Toruniu pojawili się inni producenci pierników. Oficjalne otwarcie Muzeum planowane jest na rok 2015.

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Muzeum Wojska Polskiego wizualizacja

Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli / fot. WXCA - Pracownia Architektoniczna

Nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny powstanie w Cytadeli Warszawskiej. W nowym budynku będą mieściły się ekspozycje stałe i zmienne aranżowane z wykorzystaniem najnowszych technik komputerowych i multimedialnych, symulatorów i efektów „4D”. Oprócz Muzeum, na Cytadelę przeniesione mają zostać także: Wojskowe Biuro Badań Historycznych, Centralne Archiwum Wojskowe oraz Dom Żołnierza Polskiego. Oficjalne otwarcie Muzeum planowane jest na rok 2018.

Źródła: muzeum1939.plmuzeumwp.plmuzeumslaskie.plmuzhp.plmuzeumkatynskie.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Jark pisze:

    I tak wiadomo ze najważniejsze jest to wódki 😉

Zostaw własny komentarz