Wykład: „Historia tramwajów we Wrocławiu 1945–2015”


„...Mkną po szynach niebieskie tramwaje, przez wrocławskich ulic sto, tu przechodnia uśmiechem witają, dzieci, kwiaty i każdy dom ...” Tak śpiewała znana piosenkarka Maria Koterbska. Ale czy zawsze po wrocławskich torowiskach mknęły niebieskie, a może jednak beżowe tramwaje?

Po zakończeniu II wojny światowej i kapitulacji „Festung Breslau” zaczęły napływać do Wrocławia grupy tzw. pionierów, mających za cel odbudowę miasta i zbudowanie polskiej administracji. Pierwsze z grup przyjechały już 9 maja 1945 roku, dzień później utworzono polską dyrekcję Zakładów Komunalnych Miasta Wrocławia. Sieć trakcyjna nie istniała, torowiska były pod gruzami i poszatkowane głębokimi lejami po bombach. Do ściągania z tras uszkodzonych pojazdów wypożyczono nawet czołg od Armii Czerwonej. Problemy z oszkleniem autobusów i tramwajów, brak specjalistów-techników do napraw i obsługi sprzętu komunikacyjnego były w pierwszych latach istnienia zmorą wrocławskiego ZKMW-u.

W 1945 roku czerwcu wyruszył pierwszy autobus, pod koniec sierpnia – pierwszy tramwaj. Jednymi z podniosłych chwil było uruchomienie linii tramwajowej do Leśnicy. W roku 1949 Wrocław jako jedyne miasto w Polsce posługiwało się nadal tramwajami przedwojennymi typu LH.

O tych i innych zagadnieniach związanych z budowaniem wrocławskiej sieci tramwajowej opowie Tomasz Sielicki. Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego serdecznie zapraszają 26 maja na kolejny wykład z cyklu „O historii Wrocławia i Śląska inaczej”, w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Szewska 49, I piętro, sala 104, godzina 18.00.

Wykład T. Sielickiego pod tytułem „Historia tramwajów we Wrocławiu 1945–2015” będzie niewątpliwie gratką dla pasjonatów motoryzacji.

Cykl O historii Wrocławia i Śląska inaczej
26 V, Tomasz SIELICKI, Historia tramwajów we Wrocławiu 1945–2015
Instytut Historyczny UWr, ul. Szewska 49, I p., sala 104, godz. 18.00

Więcej informacji na:
http://www.wtmh.pl/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz