IPN po raz 14. przyznał Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej |
Tegorocznymi nagrodzonymi przez IPN tytułem Kostusza Pamięci Narodowej zostali Juliusz Kulesza, Kazimierz Piechowski, Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki, Muzeum Polskie w Rapperswilu oraz wdowa po Januszu Krupskim Joanna.
Wręczenie nagród odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie. Ten dzień to jest wspólne święto. Za każdym Kustoszem stoi jakaś cząstka narodowej pamięci. Wiele się od państwa nauczyliśmy, przejęliśmy wiele konkretnych tematów i pomysłów na działania – mówił podczas uroczystości prezes IPN Łukasz Kamiński.
Juliusz Kulesza - żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, grafik, autor książek o tematyce powstańczej i okupacyjnej.
Kazimierz Piechowski - jeden z pierwszych więźniów politycznych obozu koncentracyjnego w Auschwitz (nr 918), a także jeden z niewielu, którym udało się uciec z niemieckiej „fabryki śmierci”. Żołnierz Armii Krajowej. Więzień okresu stalinowskiego. Świadek historii i autor wstrząsających wspomnień obozowych.
Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki - dzieci Witolda Pileckiego, bohatera Polskiego Państwa Podziemnego i powojennej konspiracji niepodległościowej, straconego potajemnie przez władze komunistyczne. Do dziś poszukują miejsca jego pochówku. Od rehabilitacji Pileckiego w 1990 r. opiekunowie i inicjatorzy miejsc pamięci poświęconych ojcu.
Muzeum Polskie w Rapperswilu - jedna z najważniejszych i najstarszych instytucji zachowujących i promujących kulturę polską poza granicami kraju. Na przełomie XIX i XX w. księgozbiór zgromadzony w Rapperswilu był największą biblioteką emigracyjną. Po ponownym otwarciu w roku 1975 dla Polaków w ojczyźnie i za granicą Muzeum i ogniskujące się wokół niego życie kulturalne stanowiły symbol trwania suwerennej Polski.
Janusz Krupski (1951–2010) - działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. Założyciel i redaktor niezależnego pisma „Spotkania”. W stanie wojennym internowany i brutalnie represjonowany. Po roku 1989 kontynuował działalność wydawniczą. Był wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej, a następnie kierownikiem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Ustanowiona w 2002 r. Nagroda Kustosza Pamięci Narodowej przyznawana jest corocznie instytucjom, organizacjom społecznym i osobom za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Laureatów wyłania Kapituła, na czele której stoi Prezes Instytutu. Nagroda ma charakter honorowy.
Źródło: ipn.gov.pl
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.