Dwaj żołnierze pośmiertne odznaczeni Medalami Honoru


Medal Honoru (Congressional Medal of Honor) jest najwyższym odznaczeniem wojskowym przyznawanym za czyny, którym towarzyszą nadzwyczajna odwaga i męstwo z narażeniem życia, przekroczeniem norm i obowiązków. Istnieją trzy jego wersje: Navy Medal of Honor (amerykańska marynarka wojenna), Army Medal of Honor (armia amerykańska) oraz Air Force Medal of Honor (amerykańskie siły powietrzne). Odznaczenie zostało ustanowione przez Gideona Wellesa w 1861 roku i do tej pory otrzymały go ponad 3400 osoby. Co istotne, tylko Amerykanie mogli otrzymywać takie odznaczenie.

Air Force Medal of Honor

Air Force Medal of Honor

We wtorek, prezydent Barack Obama nagrodził medalem honoru dwóch kolejnych amerykańskich żołnierzy. Jeden z nich był Afroamerykaninem, a drugi Żydem. Oboje walczyli na francuskim froncie podczas I wojny światowej, ale ich zasługi i poświęcenie nie zostały docenione za ich życia.

„Jesteśmy narodem, który pamięta o swoich bohaterach. Oboje opuścili nas wiele lat temu, zanim mieliśmy szansę odpowiednio ich docenić. Lecz nigdy nie jest za późno, by powiedzieć: dziękujemy„ powiedział prezydent Obama i wyjaśnia, że do tej pory czarnoskóry szeregowy Henry Johnson nie został odznaczony z powodu segregacji w wojsku. Tak samo zlekceważony został sierżant William Hemin.Prezydent dodał: ”Czasami przyznanie, że kogoś doceniamy, zajmuje nam zbyt długo. Jedyne co możemy teraz powiedzieć, to to, że wiemy, co dla nas zrobiliście i jesteśmy wdzięczni.”

Prezydent Obama przedstawił także wydarzenia, w których żołnierze wykazali niezwykłą odwagę. Podczas nocnej warty 15 maja 1918 roku, szeregowy Johnson pomógł oddziałom „Harlem Hellfighers” odeprzeć atak z zaskoczenia przez niemieckich najeźdźców. Posługując się tylko nożem, bronił się przed wrogami, tym samym zapobiegając pojmaniu zranionego kolegi. Szeregowy Johnson zmarł prawie dekadę po tych wydarzeniach, doznając dwudziestu jeden obrażeń w walce.

Niestety przez znaczną część ubiegłego wieku, wojsko nie przyznało mu Medalu Honoru, czego powodem było to, iż jego i innych Afroamerykanów służba przebiegała pod francuskim dowództwem, a nie amerykańskim. W tamtych czasach, dyskryminacja rasowa w wojsku uniemożliwiała ciemnoskórym żołnierzom walkę u boku oddziałów białych żołnierzy.

W imieniu szeregowego Johnsona medal przyjął dowodzący wachmistrz Louis Wilson z Nowojorskiej Gwardii Narodowej.

Sierżant Hemin był strzelcem, który podczas trzy dniowej bitwy w sierpniu 1918 roku ratował rannych żołnierzy, w tym samym czasie opuszczając schronienie we własnych okopach i narażając się na śmierć poprzez ostrzał z broni maszynowej i pocisków. Został uderzony przez szrapnel, który przeszedł przez kask i ranił go w lewe ucho. Sierżant przeżył, a w późniejszym czasie otrzymał nawet stopień naukowy z New York State College of Forestry na Syracuse University. Zmarł w roku 1973. Medal został mu przyznany głównie dzięki zabiegom żydowskich organizacji.

Barack Obama przyznał tym samym już 44 i 45 medal.
Źródło: Two World War I Soldiers Posthumously Receive Medal of Honor

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz